Liczba wyświetleń: 2101
Chińska Republika Ludowa zamierza stworzyć konstelację satelitów komunikacyjnych, nawigacyjnych i teledetekcyjnych, które ułatwią pracę w głębokim kosmosie. Dyskutowano o tym na 74 Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC), który odbył się w dniach 2–6 października w Azerbejdżanie.
Nowy system obejmie statki kosmiczne zlokalizowane w pobliżu Księżyca i punkty Lagrange’a, aby zapewnić szybką komunikację laserową astronautom i sprzętowi na powierzchni naturalnego satelity naszej planety.
Chiny mają już pewne doświadczenie w tej dziedzinie. W 2019 r. wystrzeliły satelitę przekaźnikowego na orbitę halo wokół punktu Lagrange 2 (L2) układu Ziemia-Księżyc, aby zapewnić łączność z misją Chang’e-4 po drugiej stronie Księżyca. Większa i bardziej zaawansowana wersja (Queqiao-2) zapewniająca komunikację na potrzeby misji Chang’e 6, Chang’e 7 i Chang’e 8 ma zostać wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w maju 2024 r. Queqiao-2 i dwa satelity Tiandu będą częścią konstelacji umożliwiającej komunikację między Ziemią a Księżycem.
Według planów sieć obejmie całą powierzchnię Księżyca. Rozmieszczenie nowych satelitów (po trzy w każdym z punktów Lagrange’a L1 i L2 układu Ziemia-Księżyc, jeden w L3, sześć na orbicie geostacjonarnej i para na orbicie eliptycznej) zapewnia podstawowy system komunikacji i nawigacji w głębokim kosmosie.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl