Liczba wyświetleń: 544
Szybko rozwijające się Chiny zajmują coraz silniejszą pozycję w kolejnych segmentach rynku. Firma badawcza IC Insights opublikuje szczegółowy raport dotyczący rynku firm sprzedających układy scalone, które to firmy nie mają własnych fabryk i zlecają produkcję. Dzięki opublikowanej informacji prasowej już teraz możemy przekonać się, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło znaczenie chińskich przedsiębiorstw.
Jeszcze w roku 2009 wśród 50 największych firm sprzedających układy scalone, a nieposiadających fabryk, była tylko 1 chińska firma – HiSilicon. Obecnie jest ich aż dziewięć: HiSilicon, Spreadtrum, Datang, Nari Smart Chip, CIDC, ZTE, Rockchip, RDA i Allwinner. Wartość sprzedaży tych firm stanowi 8% wartości sprzedaży wszystkich wymienionych w zestawieniu 50 producentów. Jednak, co najważniejsze, udziały chińskich firm w rynku, który należy do największych 50 przedsiębiorstw są aż dwukrotnie wyższe niż łączne udziały firm europejskich i japońskich. Do firm z Kraju Kwitnącej Wiśni należy mniej niż 1% rynku, a kraje wymienione w kategorii „inne”, takie jak Korea Południowa, Singapur itp. mają łącznie jedynie 6% rynku.
W zestawieniu dominują firmy z USA. Jest ich łącznie 19 i należy do nich 64% rynku.
Władze Państwa Środka przyjęły w połowie lat 90. ubiegłego wieku program, w ramach którego próbowały doprowadzić do powstania licznych rodzimych firm produkujących układy scalone. Program nie został zrealizowany, jednak jak widać chiński biznes znakomicie poradził sobie w tej sytuacji. Władze w Pekinie nie rezygnują z ambitnych planów państwowego finansowania rozwoju przemysłu półprzewodników. W 2014 roku przyjęto liczne programy inwestycyjne, w ramach których rząd centralny zainwestuje w przemysł półprzewodnikowy 19,5 miliarda USD, a rządy lokalne i prywatne fundusze inwestycyjne zainwestują 97,4 miliarda USD.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: IC Insights
Źródło: Kopalnia Wiedzy