Liczba wyświetleń: 1023
Jeszcze w 2018 roku, Chiny zamierzają przeprowadzić misję kosmiczną na niewidoczną z perspektywy Ziemi stronę Księżyca. Odbędą się tam eksperymenty, w ramach których naukowcy zajmą się hodowlą roślin w specjalnie skonstruowanej miniszklarni.
W ramach programu Chang’e 4, Chiny chcą wysłać na Księżyc orbiter oraz lądownik wraz z zrobotyzowanym łazikiem. Misja odbędzie się na ciemnej stronie naszego naturalnego satelity. Tym samym Chiny zamierzają zostać pierwszym państwem, które wykona lądowanie na niewidocznej stronie Księżyca.
To właśnie tam odbędą się wspomniane eksperymenty polegające na hodowli roślin. Chińczycy dostarczą na Księżyc mały ekosystem w specjalnej kapsule o wymiarach 18 cm x 16 cm. W jej wnętrzu umieszczone zostaną nasiona ziemniaków i rzodkiewnika pospolitego oraz jaja jedwabników. Miniszklarnia będzie odpowiednio zabezpieczona przed zbyt niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami i będzie emitować sztuczne światło.
Misja kosmiczna, zgodnie z obecnymi założeniami, rozpocznie się w grudniu bieżącego roku. Eksperyment ten pozwoli również ustalić, w jaki sposób słaba grawitacja może wpływać na przetrwanie organizmów żywych. Z wielu dotychczasowych badań wiemy, że mikrograwitacja ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i jest to jedna z większych przeszkód, jakie będą stały na drodze do kolonizacji Księżyca i innych planet, a także lotów w przestrzeni kosmicznej. Niewykluczone, że będzie to jeszcze większy problem niż sama hodowla roślin z przeznaczeniem do spożycia.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: QZ.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Ktoś mi wyjaśni po co sadzić rośliny, które do fotosyntezy wymagają światła, w miejscu do którego ono nigdy nie dociera?
aaa już wiem, bo nikt nie będzie mógł sprawdzić czy one w ogóle tam są. Po „jasnej” stronie księżyca, gdzie światło dociera, ludzie jeszcze niepotrzebnie zauważyliby, że to bajka.
ej, weź gościu…
„ciemna strona Księżyca” to nie jest strona, gdzie nigdy nie dociera światło. litości… .. .
@ realista
A jednak przekora z Ciebie, tu niby Wackowi wytykasz, że kata padania światła na kulę nie potrafi zmierzyć a sam mówisz, to co I on. Że ciemna strona nie może być ciemna, bo światło dociera. Jakby docierało to by się nie nazywała ciemna, nie ?
L O G I CZ N E.
Kto z kim przystaje takim się staje. Taki zawód…
hahaha.
btw – „ciemna strona Księżyca” to taki album. stąd się wzięło to określenie, czy jest starsze? zaskakujące, że nawet w tekstach astronomicznych się tego błędnego określenia używa… .. .
Określenie sięga czasów starożytnych, kiedy to „Dudziarze” pilotujący „Spodki pełne sekretów” tuz „Przed świtem” mając „Nagły zanik rozsądnego myślenia” tak „Zamieszały” z odgrodzeniem „Zwierząt” od „Tygrysów, które się wyrwały na wolność” „Murem”, że znalazły się one po „Ciemnej stronie księżyca” a kiedy zorientowali się co uczynili zawołali z rozpaczy „O, gdybyście tu były” lecz za późno, za późno „Dzwon podziału” już wybił. Odpowiedziało tylko „Echo”. Ot i cała historia.
Ok, mój błąd, lecz nie zmienia to faktu, że nie ma w tym nadal sensu. Przeciwna strona jest od nas bardziej oddalona i nie możemy jej obserwować.
MvS, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. :DDD
a na rozluźnienie z pozdrowieniami takie oto dziwactwo
https://www.youtube.com/watch?v=U13xOvDa19U
:)… .. .
Barabian, i tak nie dało by się obserwować z Ziemi.
jak napisane jest w tekście – chcą być pierwsi po niewidocznej stronie. poza tym być może będą testować jakieś przekaźniki itp. pies wie czemu akurat tak, może kombinują coś w ukryciu. ale w zasadzie bez różnicy, bo i tak nic nie zobaczymy… .. .
Oni też nic nie zobaczą, bo będzie ciemno. To jest CIEMNA strona księżyca, bosz… co za ignoranci.
Poza tym nie będą żadnych problemów z łącznością, bo Red Bull już tam przekaźnik za chwilę instaluje i będzie można 4G złapać. Nie to co w centrach niektórych miast w Polsce, tak nawiasem.
Myślę, że gdyby udało się zaadaptować jakąś roślinność, to po latach gdyby się rozrosła możliwe byłoby jej zaobserwowanie nawet z Ziemi.
zaadaptować do czego? do życia w próżni?… .. .
@ Realista
ej, weź „gościu”, trochę konsekwencji. Najpierw piszesz, że ciemna strona księżyca jest oświetlona a potem, że tam jest próżnia. Światło nie może rozchodzić się bez ośrodka ( bez ośrodka, czyli w PRÓŻNI, helloooł !) ergo: na księżycu nie ma próżni. Z powrotem do szkoły marsz. Plączesz się w swoich wizjach, nie potrafisz odpowiedzieć na najprostsze pytanie, szkoda czasu na dyskusje z Tobą. ;-))))
ukręcę ci głowę normalnie.
przez ciebie stracę wyznawców. ;P… .. .
Prawda nie boi się oszczerstw i gróźb. Żegnam oschle z domieszką pogardy.
@MvS:
Od kiedy to światło potrzebuje ośrodka do swojej propagacji ?
Myślałem, że prędzej fale dźwiękowe, ale chyba myliłem się….
o tę nową „naukę” (wywodzącą się w prostej linii od mechaniki kwantowej) musisz zapytać Wacka, MvS jest w jej przypadku niekompetentny (choć się stara). :P… .. .