Liczba wyświetleń: 1572
Wizja skróconego dnia czy tygodnia pracy lub wydłużenia urlopu jest atrakcyjna w sumie dla 80 proc. Polaków.
Jak pisze Pulshr.pl, z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. Średni tygodniowy czas pracy w naszym kraju wyniósł 39,7 godzin. Dłużej pracowali tylko Grecy (średnia 40,1 godziny) oraz Rumuni (39,8 godziny). Średnia dla wszystkich krajów członkowskich wyniosła 36,2 godziny pracy tygodniowo. Najkrócej w Unii Europejskiej, bo poniżej 36 godzin tygodniowo, pracują Szwedzi (35,4 godziny), Irlandczycy (35,8 godziny), Francuzi (35,8 godziny) oraz Luksemburczycy (35,8 godziny).
Zdecydowana większość z nas chce pracować krócej – czy to przez skrócenie dnia albo tygodnia pracy, czy przez dodatkowe dni wolne w roku.
Najbardziej zachęcająco brzmi dla pracowników czterodniowy tydzień pracy, za którym opowiada się 29 proc. osób. Na drugim miejscu są dodatkowe dni wolne w roku, które zadowolą 28 proc. pracowników, a 23 proc. zatrudnionych za optymalne uznaje skrócenie dnia pracy o jedną godzinę dziennie – wynika z badania Barometr Polskiego Rynku Pracy.
Źródło: NowyObywatel.pl
Krócej pracujesz mniej zarabiasz,nikt za darmo kasy nie rozdaje.🤔
A o nizszej emeryturze to juz nie wspomne a czego ZUS ani rzad ci nie powie. Wiekszosc Polakow mysli ze te dodatkowe kilka godzin przepracuje jako nadgodziny, zdziwicie sie ale tak nie bedzie.
Ja od dłuższego czasu pracuję zawodowo dzień do dwóch w tygodniu. Tutaj pojawia się nowy problem – trudno jest poradzić sobie z taką ilością wolnego czasu, kiedy wychowano nas wszystkich wiadomo jak. Mam ponadprzeciętną ilość zainteresowań i pasji życiowych ale to za mało. Albo zaczniemy podróżować, albo poświęcimy ten czas komuś (w ramach pomocy), albo się zapuścimy przed tv (tak zrobi większość) albo … trzeba wrócić do pracy. Pół życia tłuczenia do głowy 5×8 albo jeszcze lepiej 6×12 robi niestety swoje.