Brytyjski rząd kontynuuje walkę z paleniem papierosów

Opublikowano: 05.11.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 983

Brytyjskie władze kontynuują swoją walkę z jednym z największych zabójców w Wielkiej Brytanii i najczęstszą przyczyną zachorowania raka na Wyspach. Rząd przedstawił plany zakazu palenia poza szkołami i szpitalami, a także ograniczenia w handlu, marketingu oraz opakowaniach e-papierosów.

Rząd ogłosił plany wprowadzenia zakazu palenia na placach zabaw dla dzieci oraz poza budynkami szkół i szpitali w Anglii. Laburzyści, wbrew wcześniejszym pogłoskom, nie chcą zabraniać palenia na świeżym powietrzu, w przestrzeniach należących do pubów, restauracji czy klubów nocnych.

Zakaz palenia w okolicy szpitala czy szkoły będzie najważniejszym zapisem obecnym w ustawie Tobacco and Vapes Bill, ale rzecz jasna nie jedynym. Władze chcą także zakazać osobom w wieku 15 lat lub młodszym kupowanie papierosów, co było już planowane przez poprzedni rząd. Chcą również uderzyć w marketing e-papierosów, dać więcej uprawnień w ramach ograniczania ich smaków, ekspozycji w sklepach i opakowań e-papierosów. Dodajmy, iż w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej palenie na terenie szpitali NHS jest już przestępstwem.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Anglii i Walii został już ogłoszony w osobnej ustawie. Będzie obowiązywał od 1 czerwca przyszłego roku.

Brytyjski minister zdrowia Wes Streeting powiedział, że rząd Labour podejmuje „odważne działania”, aby stworzyć pokolenie wolne od dymu, „ograniczyć uzależnienie dzieci od nikotyny powstałe za sprawą palenia e-papierosów” i chronić osoby narażone na bierne palenie papierosów.

Jak podaje BBC, zgodnie z ustawą sklepy musiałyby uzyskać licencję, aby sprzedawać tytoń, e-papierosy i inne produkty nikotynowe w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Oznaczałoby to kary pieniężne na miejscu w wysokości 200 funtów dla sprzedawców detalicznych sprzedających nieuregulowane produkty lub osobom poniżej 18 roku życia. System rejestracji sprzedawców detalicznych sprzedających te produkty już obowiązuje w Szkocji i to od 2017 roku.

Dodajmy, iż ilość palaczy konsekwentnie spada od lat 70. XX wieku. Jednak w Anglii wciąż jest ponad pięć milionów palaczy, a w Wielkiej Brytanii sześć milionów. Według ONS jedna na dziewięć osób wieku od 18 do 24 lat na Wyspie pali wyroby tytoniowe.

Palenie tytoniu pochłania około 80 000 istnień rocznie w Wielkiej Brytanii, jest odpowiedzialne za jeden na cztery zgony z powodu raka. Zwiększa również ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, astmy i demencji.

Oprócz tego papierosy i wyroby tytoniowe wywierają ogromną presję na NHS. Według rządowych wyliczeń obciąża system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii na poziomie 3,1 miliarda funtów rocznie, a gospodarka na Wyspie traci przez to 18 miliardów rocznie.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Na podstawie: Gov.uk
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.