Liczba wyświetleń: 2267
136 krajów świata, w tym Polska, podpisało porozumienie ws. dalszej współpracy przy przebudowie międzynarodowego systemu podatkowego. Efektem tych prac ma być wprowadzenie minimalnej stawki podatku CIT na poziomie 15 proc. oraz opodatkowanie cyfrowych gigantów. Reforma ma wejść w życie w 2023 r.
Jak informuje serwis Next.Gazeta.pl, porozumienie podpisane zostało przez Polskę i 135 innych krajów, w tym np. USA, Chiny czy Rosję, na forum OECD. Jak wyjaśnia OECD, deklarację podpisały kraje reprezentujące łącznie ponad 90 proc. światowej gospodarki (licząc PKB). Na ostatniej prostej udało się do planowanych reform przekonać Estonię, Węgry i Irlandię. Umowa jest obecnie wspierana przez wszystkie kraje OECD i G20. Ma być bronią przede wszystkim przeciw globalnych koncernów korzystających z rajów podatkowych.
Pierwszym filarem rozwiązań ma być opodatkowanie zysków około stu największych i najbardziej dochodowych globalnych koncernów (takich jak np. Amazon, Facebook czy Google) w miejscu, gdzie generują one zyski. Szacuje się, że przyczyni się to do relokacji aż ok. 125 miliardów dolarów.
Drugi filar to minimalna stawka podatku CIT na poziomie 15 proc. Jak tłumaczy OECD, oznacza to, że niezależnie od jurysdykcji, jakiej podlega dana firma, nie miałaby ona możliwości ucieczki do niższego opodatkowania. Ma to ograniczyć konkurencję podatkową pomiędzy krajami. Minimalna stawka podatkowa ma mieć zastosowanie do firm o przychodach powyżej 750 mln euro. Szacuje się, że przyniesie rocznie około 150 mld dolarów dodatkowych globalnych dochodów podatkowych.
Przepisy mają wejść w życie w 2023 r.
Źródło: NowyObywatel.pl