Liczba wyświetleń: 2066
Komisja Europejska traktuje kwestię oczyszczenia dna Bałtyku z zatopionych wraków i broni z czasów II wojny światowej bardzo poważnie i szykuje plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia, poinformowała PAP urzędniczka KE.
Jak informuje TVP Info, powołując się na doniesienia PAP, Komisja Europejska w swoim planie na rzecz zerowego zanieczyszczenia uwzględni kwestię zalegających na dnie Morza Bałtyckiego wraków statków, broni chemicznej i amunicji.
W kwietniu sprawą tą zajmował się Parlament Europejski. Europosłowie przyjęli rezolucję, wzywającą Unię Europejską do podjęcia działań w celu oczyszczenia Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
„Zgodnie z porozumieniem między Parlamentem Europejskim a Komisją, KE przeanalizuje teraz szczegółowo rezolucję i odpowie na nią na piśmie w ciągu trzech miesięcy. Komisja traktuje tę kwestię bardzo poważnie i odzwierciedli to również w naszym planie działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia, który ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu” – przekazała w rozmowie z PAP urzędniczka KE wysokiego szczebla. – Jest to problem, który stanowi zagrożenie dla środowiska morskiego, a także przeszkodę w działalności morskiej. Komisja zachęca do działań zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, biorąc pod uwagę wnioski z sympozjum w sprawie wyzwań związanych z niewybuchami, które odbyło się w Brukseli w 2019 r. Ze względu na charakter problemu bezpośrednio zainteresowane państwa członkowskie będą musiały rozważyć możliwości praktycznych działań następczych. W ramach planu działania UE w zakresie strategii bezpieczeństwa morskiego z 2018 r. państwa członkowskie zgodziły się podjąć określone działania na Morzu Bałtyckim, aby zoptymalizować usuwanie zatopionej w morzu amunicji chemicznej i niewybuchów” – dodała urzędniczka.
Przedstawicielka KE poinformowała też, że w styczniu 2021 r. KE uruchomiła specjalną procedurę, mającą na celu sporządzenie mapy zatopionej w amunicji, a także modeli reagowania, gdy niewybuchy zostaną przypadkowo wydobyte. Określono także zestaw optymalnych praktyk w zakresie usuwania i niwelowania szkodliwości zanieczyszczeń dla środowiska morskiego. Prace nad procedurą mają zostać zakończone do końca tego roku.
Źródło: pl.SputnikNews.com