Liczba wyświetleń: 800
Rząd znosi rezerwę chronioną od 1984 roku, która obejmuje północne stany Pará i Amapá. Ziemie te stanowią od teraz rozległy obszar, przeznaczony do poszukiwań minerałów i górnictwa komercyjnego.
Rezerwa, która powstała w 1984 roku, jest ogromna. Obejmuje 18 tys. mil kwadratowych – obszar dwa razy większy od stanu New Jersey. Brazylijczycy tłumaczą, że wydobycie mineralne było dozwolone dotychczas tylko w obszarach, które nie były chronione. W oficjalnym raporcie z 2010 r. stwierdzono, że ochroną objęte jest dwie trzecie rezerw.
Rząd, który już wcześniej głosił, że region bogaty jest w minerały, złoto i żelazo, opowiedział się za podjęciem starań, aby uruchomić nowe inwestycje i miejsca pracy dla kraju, który niedawno wyszedł z najdłuższej recesji w swojej historii. Brazylia ogłosiła w lipcu plan zrewitalizowania sektora górnictwa i zwiększenia jego udziału w gospodarce z 4% do 6%. W przemyśle zatrudnionych jest 200 tys. osób w kraju, ale bez pracy pozostaje 14 mln osób.
Rząd chce spowodować wzrost gospodarczy i ogłosił plany otwarcia 10% wszystkich chronionych obszarów lasów deszczowych na górnictwo. Prawdziwa skala brazylijskiego górnictwa nie jest znana, ponieważ trudne do wykrycia są małe nielegalne „przedsięwzięcia” wydobywcze. Eliminacja rezerwy wywołała natychmiastowe reakcje aktywistów i grup środowiskowych.
Polityk opozycji Randolfe Rodrigues nazywał to posunięcie „największą zbrodnią przeciw lasom Amazonki od lat siedemdziesiątych”. Światowy Fundusz na rzecz Dzikiej Przyrody ostrzega Brazylię, że wylesianie spowoduje utratę bioróżnorodności i zasobów wodnych. Okazuje się, że nawet obszary, które pozostają pod formalną ochroną, są zagrożone.
„Otwarcie tych obszarów na górnictwo bez dyskusji na temat ochrony środowiska jest społecznym i ekologicznym afrontem” – powiedział Mauricio Voivodic, dyrektor zarządzający WWF Brazil. „Złoty pośpiech w tym regionie również spowoduje nieodwracalne szkody dla lokalnych kultur” – dodał.
Wylesianie i górnictwo niszczą las deszczowy w zastraszającym tempie. Fundacja Rainforest szacuje, że około 0,5 hektara lasu niszczone jest co sekundę, a około 20% lasów deszczowych zostało zlikwidowanych w ciągu ostatnich 40 lat. Amazonia obejmuje 7 mln kilometrów kwadratowych, w tym 5,5 mln kilometrów kwadratowych to lasy produkujące 20% tlenu na świecie.
Autorstwo: tallinn
Na podstawie: nbc-2.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl