Bojkot drożyzny w Chorwacji

Opublikowano: 03.02.2025 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1202

W Chorwacji przeciw drożyźnie trwa bojkot niektórych sieci handlowych oraz grup produktów.

W czwartek w Chorwacji rozpoczęła się akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec drożyzny. W jej ramach na wezwanie organizacji społecznych, związków zawodowych, części partii politycznych, a nawet osób z obozu rządzącego trwa bojkot konsumencki. Obejmuje on największe sieci handlowe, w tym Lidla, DM i Eurospin. Bojkotem w tych i pozostałych sklepach objęto także określone grupy produktów: napojów gazowanych, wody w butelkach oraz niektórych produktów chemii gospodarczej. Bojkotem są objęte podmioty o największych udziałach w rynku oraz grupy produktów, które drożały najbardziej.

Akcja spotkała się z wielkim poparciem społecznym. Obroty w piątek spadły znacząco: o 44% mniej niż zwykle wystawiono paragonów, a obroty były niższe o 53%. Są już pierwsze efekty. Jedna z bojkotowanych sieci obniżyła ceny 250 produktów.

Bojkot idzie w parze z działaniami rządu chorwackiego. Dotychczas istniała lista 30 rodzajów produktów, których ceny zostały uregulowane ustawowo. W piątek premier Chorwacji powiększył ją do 70. Oznacza to, że np. pośród wszystkich sprzedawanych gatunków chleba co najmniej jeden będzie musiał być sprzedawany w cenie ustawowo obniżonej. Oprócz tego obniżono VAT na chleb, mleko, jajka, owoce i warzywa – do poziomu 5 proc. Na inne wybrane produkty obniżono go do 13%. Chorwacja ma zwyczajną stawkę VAT 25%.

Do akcji przyłączają się już Słowenia, Macedonia Północna, Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

Źródło: NowyObywatel.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 03.02.2025 11:43

    VAT 25%:) czekam na taki postęp w Polsce:) donek zmienił 22 na 23 tylko na rok:) przejściowo:) może dojedzie do 25%, bo dziura w budżecie. Kiedyś chłopi biadolili na dziesięcinę:) To były czasy:) Teraz nie ma czasów:)

  2. Szurnięty Mędrzec 04.02.2025 04:57

    Żywność, woda, energia i opieka medyczna jest NIEZBĘDNA do przeżycia i zdrowego życia i nie powinny w ogóle być opodatkowane

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.