Liczba wyświetleń: 666
Wykład Anny Lewandowskiej z Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie MNW jest częścią bogatego programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Aleksander Gierymski 1850-1901”. Muzeum Narodowe w Warszawie, 30 marca 2014 r.
„Żydówka z pomarańczami” (lub „Pomarańczarka”, „Przekupka z pomarańczami”) – to obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego, powstały w latach 1880-1881 podczas pobytu artysty w Warszawie. Obraz został zrabowany podczas wojny. W 2011 roku został odnaleziony w domu aukcyjnym w Niemczech i odzyskany. Prace konserwatorskie nad „Pomarańczarką” trwały 440 dni. Anna Lewandowska z Muzeum Narodowego przyznała, że ma za sobą trudne zadanie, które było dla niej dużą lekcją pokory. Według konserwatorki, obraz po wojnie został poddany nieprofesjonalnej konserwacji, która pogorszyła stan dzieła.
Aleksander Gierymski był artystą niekonwencjonalnym pod każdym względem. Łamał stereotypy, do jakich przywykliśmy, myśląc o dziewiętnastowiecznych malarzach. Konserwacja jego dzieł to pasjonująca przygoda i podróż w nieznane. „Gierymski zaskoczył mnie już podczas pracy nad konserwacją Pomarańczarki, ale teraz to uczucie nie opuszcza mnie ani na chwilę. Bardzo bym chciała wydobyć na światło postać tego artysty” – pisała na blogu konserwatorów Muzeum Narodowego w Warszawie Anna Lewandowska.
Podczas wykładu przedstawiona została postać twórcy, który przez całe życie dążył do niedościgłego ideału artystycznego. Obserwacje konserwatora pracującego przez wiele miesięcy nad obrazami Gierymskiego ukazały artystę w kontekście metod pracy i rozwiązywania problemów malarskich.
Źródło: Wszechnica
Premiera w RWM: 22.06.2014