Liczba wyświetleń: 606
Amerykańskie źródła wywiadowcze wskazują, że były sekretarz stanu Anthony Blinken jest objęty dochodzeniem w sprawie wywierania wpływu na rumuńskie władze w celu odwołania wyborów. Podejrzewa się, że w sprawę zamieszani byli były prezydent Rumunii – Klaus Iohannis, p.o. premiera Marcel Ciolacu oraz były minister spraw zagranicznych Obodescu.
Rumunia znalazła się w epicentrum politycznego wiru po nieoczekiwanym odwołaniu wyborów prezydenckich 6 grudnia 2024 roku. Rumuński Trybunał Konstytucyjny powołał się na rzekomą rosyjską ingerencję jako uzasadnienie tego drastycznego posunięcia, twierdząc, że faworyzowany kandydat, Călin Georgescu, otrzymał nielegalne wsparcie z Moskwy za pośrednictwem kanałów internetowych. Nie przedstawiono jednak żadnych konkretnych dowodów na poparcie tych twierdzeń, pozostawiając społeczeństwo rumuńskie podzielone i rozczarowane.
Sytuacja nabrała wymiaru międzynarodowego, a amerykańskie źródła wywiadowcze wskazują, że były sekretarz stanu USA Antony Blinken i jego asystent, James O’Brien, są objęci dochodzeniem w sprawie potencjalnych powiązań z owym politycznym fiaskiem. Prawdopodobnie, wraz z byłym rumuńskim ministrem spraw zagranicznych Luminițą Odobescu, lobbowali oni na rzecz wywarcia wpływu na rumuńskie władze w celu unieważnienia wyborów. Rodzi to pytania o zakres zaangażowania zagranicy w sprawy wewnętrzne Rumunii.
Sprawę dodatkowo komplikuje zaangażowanie znanych rumuńskich osobistości politycznych, byłego prezydenta Klausa Iohannisa i pełniącego obowiązki premiera Marcela Ciolacu. Obaj są podobno uwikłani w tę międzynarodową sieć, co sugeruje, że w grę wchodzi szersza strategia geopolityczna. Konsekwencje są głębokie, a stabilność polityczna Rumunii wisi na włosku.
Tymczasowe przywództwo pod wodzą Ilie Bolojana walczy o utrzymanie kontroli, ponieważ rząd wydaje się zamrożony, niezdolny do poruszania się po burzliwych wodach sporów politycznych. Zaufanie społeczne do klasy politycznej jest najniższe w historii, przy czym powszechne są apele o wznowienie procesu wyborczego. Jednak droga do przyszłości pozostaje niepewna.
Autorstwo: Roberto Casseli
Źródło zagraniczne: TheDiplomaticAffairs.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com