Czy BlackRock zrezygnował z inwestycji w odbudowę Ukrainy?

Opublikowano: 10.07.2025 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 400

9 lipca 2025 r. na stronie „RCB-Ukraina” ukazał się tekst Bohdana Babajewa nawiązujący do źródła amerykańskiego, które podało zaskakującą informację. W swoim artykule autor sugeruje, że potentat międzynarodowy, jakim jest firma BlackRock „poskąpił 15 miliardów dolarów”. Zaskoczenie zrodziło przyzwyczajenie, że zdani przez wiele lat na finansowe i militarne wsparcie Ameryki, ukraińscy rządzący nabyli pewności, że znaczenie ich państwa przesądza o nieodwracalności zainteresowania obcego kapitału. Tymczasem Bloomberg przekazał, że amerykańska firma inwestycyjna BlackRock wstrzymała starania o pozyskanie inwestorów dla funduszu odbudowy Ukrainy ze względu na rosnącą niepewność związaną z powrotem Donalda Trumpa na urząd prezydenta.

Wbrew zapowiedziom powtarzanym w polskojęzycznych mediach, Stany Zjednoczone nie poparły inicjatywy odbudowy, co zmusiło BlackRocka do zakończenia rozmów z potencjalnymi darczyńcami. Amerykański gigant inwestycyjny zamroził negocjacje z darczyńcami instytucjonalnymi na początku 2024 roku. Decyzja ta była związana z niepewnością polityczną po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwano, że fundusz zostanie zaprezentowany na konferencji poświęconej odbudowie w Rzymie oczekiwanej w dniach 10–11 lipca. Jego uruchomienie zaplanowano z udziałem rządów Niemiec, Włoch i Polski, jako gotowych zapewnić pierwszą rundę finansowania.

BlackRock, we współpracy z rządem Ukrainy i innymi partnerami międzynarodowymi, przygotowywał fundusz naprawczy o wartości ponad 15 miliardów dolarów. Oczekiwano, że z tej kwoty 2 miliardy dolarów będą pochodzić od inwestorów prywatnych. Philipp Hildebrand — wiceprezes BlackRocka — powiedział wcześniej, że projekt ma na celu połączenie dotacji, instrumentów dłużnych i kapitału własnego. Jednak w styczniu BlackRock zdecydował się wstrzymać proces, powołując się na „brak zainteresowania” – głównie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Waszyngton formalnie nie poparł inicjatywy, pomimo oczekiwań Ukrainy. Trump wielokrotnie wyrażał sceptycyzm co do wspierania Ukrainy i zapowiedział zakończenie wojny poprzez bezpośrednie rozmowy z Władimirem Putinem. Od momentu objęcia urzędu, jego administracja unikała zajęcia jasnego stanowiska w sprawie finansowania obronności i odbudowy Ukrainy. Ta niejednoznaczność istotnie wpłynęła na klimat inwestycyjny na Ukrainie.

Według Bloomberga Francja pracuje obecnie nad alternatywną inicjatywą mającą na celu wsparcie odbudowy Ukrainy. Jednak bez zaangażowania USA i firmy BlackRock, jej wpływ może być ograniczony. Rzecznik BlackRocka potwierdził, że firma kończy działalność doradczą pro bono w zakresie funduszu ukraińskiego w 2024 r. i obecnie nie posiada żadnego aktywnego mandatu od rządu Ukrainy. Jak informowano wcześniej, w styczniu 2024 r. ukraiński bank odbudowy, rozwijany przy udziale największych światowych banków inwestycyjnych, w tym BlackRock i JPMorgan Chase miały rozpocząć działalność w ciągu roku. BlackRock pomagał w rozmowach mających na celu zabezpieczenie finansowania ze strony banków rozwoju i rządów państw darczyńców, w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego dla sektora prywatnego. W 2023 r. Kijów zaangażował firmy BlackRock i JPMorgan, aby pomóc w utworzeniu funduszu, który przyciągnie kapitał publiczny. Pomysł polegał na wykorzystaniu go jako katalizatora prywatnych inwestycji w powojenną odbudowę Ukrainy — proces, który miał wymagać setek miliardów dolarów.

Nawet najpotężniejszy kapitał działa ostrożnie, stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo inwestycji. BlackRock potrafił podejmować ryzyko zwrotu opłacalności w okresie 20 lat. Istniejące gwarancje bezpieczeństwa musiały dawać całkowitą pewność, że nakłady zwrócą się z odpowiednim zyskiem. Wymowa decyzji firmy jest komunikatem dla samej Ukrainy, jak również ryzykantów podejmujących z nią relacje gospodarcze. Jako państwo skorumpowane i zdemoralizowane wojną, z poziomem niewyobrażalnych strat nie posiada, albo nie dopuszcza do głosu ludzi racjonalnych. Nieliczenie się z oczekiwaniami państw sąsiedzkich stawia ją w roli roszczeniowego awanturnika, który rozumie treść własnych żądań bez jakichkolwiek zobowiązań do uregulowań. Żaden to partner, ani kontrahent. Jeśli gigant woli zrezygnować, to jego krok świadczy o nieosiągalnej stabilności tego państwa, które pogrążyło się od początku próby samodzielności bezmiarem powtórzonych własnych błędów historycznych. Jako państwo znalazło się w stanie nieodwracalnej autodestrukcji.

Tłumaczenie i opracowanie: Jola
Zdjęcie: UNDP Ukraine
Na podstawie: NewsUkraine.RBC.ua
Źródło: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.