Liczba wyświetleń: 803
Na ekshumację szczątków generała Francisco Franco i przeniesienie ich poza mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) wyraził zgodę Sąd Najwyższy Hiszpanii.
Dolina Poległych początkowo była miejscem, w którym chowano jedynie ciała ofiar ze strony frankistowskiej, uważanych za „męczenników i bohaterów krucjaty przeciw komunizmowi”. Później były tam grzebane także szczątki ofiar ze strony republikańskiej ekshumowane z miejsc egzekucji. W 1975 r. pochowano tam także samego Franco.
Nowym miejscem spoczynku generała teraz ma być cmentarz Mingorrubio w podmadryckim Pardo, gdzie pochowani są niektórzy członkowie rodziny Franco, w tym żona byłego premiera Hiszpanii.
Sprawę usunięcia prochów dawnego hiszpańskiego dyktatora z Doliny Poległych w lipcu 2018 roku zainicjował rząd Pedra Sancheza. Jak argumentował premier, kraj nie może dalej „czcić” dyktatora. Lider socjalistycznego gabinetu twierdził, że pozostawianie „zwłok dyktatora w mauzoleum uwłacza pamięci ofiar wojny domowej zainicjowanej przez Franco”.
Przeciw ekshumacji występowała rodzina generała, а w przypadku decyzji o ekshumacji domagała się złożenia szczątków Franco w rodzinnym grobowcu w madryckiej katedrze Almudena. Propozycja ta została odrzucona z uzasadnieniem, że główna świątynia stolicy nie może stać się „miejscem pochwalania frankizmu”.
Więc mimo obaw rodziny, że nekropolia ta nie posiada zabezpieczeń chroniących grób przed możliwymi aktami wandalizmu, zwłoki Franco zostaną pochowane na cmentarzu Mingorrubio. Ostateczną datę ekshumacji Franco ustali rząd.
Francisco Franco rządził w Hiszpanii po zakończeniu trwającej w latach 1936-1939 wojny domowej. W świątyni spoczywają szczątki blisko 40 tysięcy ofiar wojny domowej, zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała Franco. Mauzoleum w Dolinie Poległych zostało zbudowane w latach 1940-1959 – częściowo dzięki przymusowej pracy około 20 tysięcy więźniów politycznych. Wiele osób krytykuje samo mauzoleum zbudowane jako pomnik triumfu faszyzmu, który obecnie stał się pewnego rodzaju sanktuarium i miejscem spotkań skrajnej prawicy.
Źródło: pl.SputnikNews.com