Liczba wyświetleń: 1597
Jedno jest pewne – gdy nadarza się okazja, by drenować kieszenie swoich klientów, banki bezwzględnie ją wykorzystują. Od kilku dni na terenie Polski obowiązuje nowa ustawa o usługach płatniczych. Zgodnie z jej treścią każdy bank powinien mieć w swojej ofercie dla klientów darmowy rachunek podstawowy, czyli prawdziwe „konto za zero złotych”. Ustawa ma jednak lukę w postaci art. 20 ust. 3, dzięki któremu kary za brak takiego rachunku w ofercie wejdą w życie dopiero w… sierpniu 2018 r.! Banki to wykorzystują i – póki co – nie oferują swoim klientom takich rachunków.
Przypomnijmy – ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie kilka dni temu, miała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Zgodnie z jej treścią działające na terytorium Polski banki oraz SKOK-i powinny oferować swoim klientom usługę tzw. podstawowego rachunku, która za darmo (podkreślam – ZA DARMO) zapewnia wszystkie podstawowe usługi bankowe związane z prowadzeniem rachunku bankowego (wpłaty, wypłaty, przelewy, płatności kartą płatniczą).
Wejście w życie postanowień ww. ustawy teoretycznie powinno dość mocno uderzyć w zyski banków, które nie mogłyby już pobierać opłat za prowadzenie podstawowych rachunków bankowych. Teoretycznie…
W praktyce jednak wspomniana ustawa została przyjęta z pewną „luką”. Do ustawy dodano bowiem art. 20 ust. 3, który odracza wejście w życie przepisów nakładających na banki kary finansowe za brak darmowego rachunku podstawowego w swojej ofercie, aż o 20 miesięcy licząc od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Ustawa została ogłoszona 9 grudnia 2016 r., a to oznacza, że sankcje za brak darmowego rachunku podstawowego w ofercie danego banku lub SKOK-u będzie karany dopiero od 10 sierpnia 2018 r.!
Efekt tego jest taki, że mimo formalnego wejścia w życie przepisów o obowiązku posiadania w ofercie darmowego rachunku podstawowego, większość banków olewa sprawę i nie proponuje swoim klientom takiej usługi. Wygląda więc na to, że sektor bankowy znowu wykorzystuje okazję do drenowania kieszeni swoich klientów. Powstaje pytanie – kto im tę okazję dał w postaci art. 20 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw?
Na podstawie: RMF24.pl, DziennikUstaw.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl
kto im tę okazję dał w postaci art. 20 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw?
odpowiedź:
wasi wybrańcy.
Wybrańcy także ustawą utrudnili wypłaty wynagrodzeń gotówką, czyli z pominięciem banku. …
Jednak jeśli się poszuka, to jest trochę kont bez opłat, darmowa dla klienta też jest karta, pod warunkiem, że się ją używa do transakcji bezgotówkowych, czyli kasowany jest sklep a nie klient.