Liczba wyświetleń: 1460
RAWICZ – Serwis Samorządowy PAP pisze o ciekawy pomyśle, realizowanym przez lokalne władze w Rawiczu (woj. wielkopolskie). Jego autorzy przekonują, że dałoby się go wprowadzić w całej Polsce.
Na pytanie, jakie doświadczenia samorządów w dziedzinie edukacji warto przenieść na grunt ogólnopolski, Maria Wojtkowiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w starostwie rawickim, odpowiada: „Pani Minister może wykorzystać nasz program do upowszechnienie w całej Polsce, zabierając pieniądze na powstanie »banków podręczników« z programów rządowych na wyposażenie w podręczniki dla uczniów kl. I-III”. Chodzi o program „Wewnątrzszkolny system zaopatrzenia w podręczniki – Bank Podręczników”, nagrodzony w konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2007” w dziedzinie oświaty.
– „W obecnej formie funkcjonuje on w powiecie rawickim od 2003 roku. Korzysta z niego ok. 870 dzieci w dwóch liceach. Podręczniki dla wszystkich uczniów kupuje szkoła. Każdy uczeń wpłaca 1/3 wartości książek i wypożycza komplet podręczników na dany rok. Na koniec roku uczeń zwraca książki. Bank uzupełnia ubytki (zużyte podręczniki) oraz dokupuje nowe pozycje. System jest finansowany z wpłat uczniów. W początkowym okresie również ze środków Rady Rodziców” – opowiada Wojtkowiak.
Dzięki wspomnianemu programowi rodzice płacą za książki mniej i nie mają problemu z ich zakupem. – „Koszt kompletu podręczników dla ucznia w naszym programie, w 3-letnim cyklu kształcenia, wynosi ok. 1/3 wartości rynkowej. Normalny koszt zestawu zakupionego w księgarni to ponad 800 zł” – mówi pani naczelnik. Podkreśla, że w ten sposób samorząd wyrównuje szanse edukacyjne dzieci, powstaje nadwyżka finansowa (książki dla biblioteki), a rodzice są lepiej nastawieni do szkolnictwa.
Maria Wojtkowiak ma dla ewentualnych naśladowców kilka praktycznych wskazówek. – „System najlepiej wprowadzać sukcesywnie, kolejnymi rocznikami. Zakup podręczników bezpośrednio od wydawnictw obniża ich koszty o 15 proc. Podręczniki należy kupować w czerwcu, dzięki temu zdobędziemy dodatkowe rabaty. Warto wybierać wydawnictwa, które oferują bezpłatne materiały pomocnicze dla nauczycieli oraz zestawy pomocy dydaktycznych dla szkoły” – mówi.
Źródło: Obywatel