Badacze UJ opracowali lek na koci katar

Opublikowano: 12.08.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1361

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar — uważany za jedną z częstych przyczyn śmierci kotów w schroniskach i hodowlach — poinformowała uczelnia. Naukowcy przekazali, że badania terenowe przeprowadzone na chorych zwierzętach wykazały poprawę u wielu z nich.

Uniwersytet ogłosił we wtorek, że wkrótce na rynku pojawi się produkt opracowany przez badaczy UJ, który pomoże w leczeniu kotów z wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych. Jak podała uczelnia, choroba wywołana przez kocie wirusy FHV-1 lub FCV jest bardzo powszechna i objawia się m.in. kaszlem, kichaniem, katarem, zaczerwienieniem oczu, gorączką oraz pojawieniem się ropnych wydzielin z nosa i oczu.

„Koci katar jest uważany za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach. Chociaż choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie ma charakter objawowy i opiera się na antybiotykoterapii zapobiegającej wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek działający bezpośrednio na FCV” – zaznaczono w komunikacie UJ.

Uczelnia przypomniała, że w 2021 roku podpisana została umowa licencyjną z firmą Acatavir na rozwój produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu kociego kataru. Założycielami spółki są naukowcy UJ — Aleksandra Synowiec i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii). Prowadzone badania doprowadziły do identyfikacji związku, który jest zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi — sulfonowanej pochodnej polistyrenu, który skutecznie zwalcza oba wirusy powodujące koci katar.

Jak przekazał prof. Pyrć, wspólnie z jedną z krakowskich klinik weterynaryjnych przeprowadzili oni badania terenowe na 26 kotach cierpiących z powodu ostrego i przewlekłego kociego kataru, które wykazały poprawę u dużej części zwierząt. „Poprawa obejmowała zarówno redukcję ilości wirusa, jak i objawów specyficznych dla kociego kataru. Co ważne, nie zaobserwowaliśmy żadnych działań niepożądanych. Nasza technologia będzie teraz rozwijana przez firmę Vet Planet i mamy nadzieję, że wkrótce wejdzie do obrotu” – zapowiedział, cytowany w komunikacie uczelni.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. RisaA 12.08.2024 15:45

    Wkrótce przymusowe szczepionki Acatavir dla wszystkich kotów. Acatavir musi na czymś zarobić.

  2. rici 12.08.2024 17:43

    W Szwajcari od ponad 20 lat testuja szczepionke na to by koty przestaly byc alergiczne dla niektorych ludzi.
    Problem jest w tym ze szczepinki dla zwierzat musza byc w 100 % bezpieczne.
    Ludzi to nie dotyczy.

  3. Dobroca 12.08.2024 17:54

    Nieźle. No to pozostaje czekać, kiedy badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego opracują lek przeciwko masowym, acz cichym – anonimowym śmierciom Polaków z biedy – braku dachu nad głową, wyżywienia, warunków do podstawowej higieny, należytej odzieży i obuwia. Zwłaszcza w aspekcie kompletnej antypatii rodaków, pochłoniętych swymi wypasionymi smartfonami, kolorowymi pikselkami przezeń wyświetlanymi, traktującymi bezdomnych Polaków za alkoholików.

    @RisaA
    „Wkrótce przymusowe szczepionki Acatavir dla wszystkich kotów.”

    Może problem rozwiązałyby maski dla kotów? Skoro na popularnych, najdroższych platformach handlowych są kaski dla kur, to czemu nie…

    @rici
    „Problem jest w tym ze szczepinki dla zwierzat musza byc w 100 % bezpieczne. Ludzi to nie dotyczy.”

    Nie zgodzę się. Ludzi to dotyczy. Wg kryterium rasowego. Bynajmniej Polaków – tak. Tzn. szczepionki dla Polaków mogą być zabójcze. Jednak dla Ukraińców i kolorowych zastępujących Polaków na ich ziemi – winny być obojętne (bezpieczne) – tu zgoda.

    Swoją drogą ludzkość jeszcze nie wymyśliła mądrzejszego kryterium eliminacji niechcianych/niepożądanych nacji niż rasowe. Być może stąd taki nacisk na antyrasizm. Jak to się ma do narodowości kotów – tego jeszcze nie wiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.