Austria zawiesiła „łączenie rodzin” imigrantów

Opublikowano: 30.03.2025 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 950

To pierwszy taki przypadek w Unii Europejskiej, ale rząd Austrii chce pokazać stanowczość w walce napływem migrantów, co jest już jednym z podstawowych problemów wielu krajów unijnych.

„Osiągnęliśmy granice naszych możliwości przyjmowania” – oświadczyła austriacka minister ds. integracji Claudia Plakolm i dodała, że rząd chce „chronić system opieki zdrowotnej”, zatrudnienie i edukację.

Takie rozwiązanie ogłosił nowy rząd Austrii w środę 26 marca 2025 r. Będzie to koniec procedur „łączenia rodzin uchodźców”, co stało się już nie furtką, ale szeroką bramą do napływu nowych migrantów.

Dekret w tej sprawie zostanie wkrótce opublikowany i „w maju, w ciągu zaledwie kilku tygodni, orzeczenie to stanie się rzeczywistością” – powiedziała minister ds. integracji Claudia Plakolm na posiedzeniu Rady Ministrów w Wiedniu.

Minister tłumaczyła, że „prawdopodobieństwo pomyślnej integracji migrantów maleje z każdym nowym przybyszem”, bo to oni zaczynają narzucać własne obyczaje. Coraz więcej przybyszów, żyje na co dzień w „swoim środowisku” i ma trudności z nauką języka niemieckiego, znalezieniem pracy i miejsca w szkole.

Zawieszenie łączenia rodzin zostało wprowadzone na razie na pół roku. Może jednak zostać przedłużone do maja 2027 r. To jeden z kilku środków zaostrzenia polityki migracyjnej, co ma miejsce w kilku państwach członkowskich UE. Motywem podjęcia wreszcie takich działań jest rosnąca coraz bardziej w siłę prawica, która na ten problem zwracała uwagę od dziesięcioleci.

W Austrii ten temat przyniósł sukces w prawicowej FPÖ. Partia ta odniosła historyczne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych pod koniec września, ale nie udało jej się stworzyć większościowej koalicji. Rząd utworzyły pozostałe partie, które wokół FPO rozciągnęły polityczny „kordon sanitarny”. Teraz chcą pokazać, że coś w temacie imigracji także zrobią.

Centrowy kanclerz Christian Stocker, który rządzi od marca tego roku, dzieli władzę z socjaldemokratami i liberałami. We wszystkich sondażach prowadzi jednak coraz bardziej wyraźnie FPO.

W 2023 roku w ramach łączenia rodzin przyjechało do Austrii 9300 osób, a w 2024 – 7800. Kraj ten liczy 9,2 miliona mieszkańców. Zdecydowana większość przybyszów pochodziła z Syrii. Kilka grup zajmujących się prawami człowieka skrytykowało decyzję rządu. Pozarządowa organizacja Asylkoordination Österreich planuje wniesienie apelacji.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.