Liczba wyświetleń: 192
Roger Waters postanowił przypomnieć o swoich przekonaniach ze studia muzycznego. Ogłosił dzień 5 lipca 2025 roku swoim dniem wolności i niezależności od rządu Wielkiej Brytanii, dając w ten sposób kolejny raz wyraz poparcia dla walki Palestyńczyków. Krótkie przesłanie umieszczone na kartonie brzmiało: „Parlament został skorumpowany przez agentów ludobójczego państwa. Powstań, jeśli chcesz, by się z tobą liczono”.
Artysta zinterpretował swoją wiadomość jako wezwanie Spartakusa do powszechnego ruchu pokojowej niezgody wobec działalności firmy Elbit Systems – odpowiedzialnej za produkcję szerokiej gamy dronów służących do inwigilacji i działań ofensywnych. Założona w Hajfie w 1966 roku przez Bezahlela Machlisa i Michaela Federmanna firma, początkowo jako producent komputerów wojskowych, z czasem rozwinęła produkcję i doskonali kolejne generacje bezzałogowców.
Produkcja określana jako „obronna”, ze względu na wykorzystywanie w trwającej wojnie przeciwko Palestyńczykom, wywołała masowe protesty zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii. Od 1996 roku firma podzieliła swoją działalność, tworząc Elbit Medical Imaging, Elbit Systems i Elbit.
W 2016 roku portal „The Intercept” informował o śledzeniu danych systemów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) oraz brytyjskiego GCHQ (Government Communications Headquarters) przy użyciu dronów Elbitu. Maszyny te zostały następnie wykorzystane m.in. w Gazie, Syrii, Libanie oraz na Zachodnim Brzegu.
W 2022 roku firma zatrudniała 18 407 pracowników, z czego większość w Izraelu. W Stanach Zjednoczonych liczba zatrudnionych wynosiła wówczas 3675.
3 września 2009 roku rada etyczna Rządowego Funduszu Emerytalnego Norwegii podjęła decyzję o sprzedaży akcji Elbitu, ze względu na dostarczanie przez firmę systemów nadzoru dla izraelskiej zapory na Zachodnim Brzegu. Podczas konferencji prasowej ogłaszającej tę decyzję, norweska minister finansów Kristin Halvorsen stwierdziła: „Nie chcemy finansować firm, które w tak bezpośredni sposób przyczyniają się do naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego”. Ambasador Norwegii w Izraelu, Hans Jacob Biørn Lian, został wezwany do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie oprotestowano tę decyzję.
W styczniu 2010 roku Danske Bank dodał Elbit do listy firm niespełniających wymogów polityki społecznie odpowiedzialnych inwestycji. Rzecznik banku wyjaśnił, że instytucja działa w interesie swoich klientów i „nie lokuje ich pieniędzy w firmach, które naruszają międzynarodowe standardy”. Duński organ nadzoru finansowego DanWatch umieścił Elbit na swojej czarnej liście etycznej w 2011 roku.
W 2014 roku jeden z największych duńskich administratorów funduszy emerytalnych, PKA Ltd, ogłosił, że nie będzie rozważał inwestowania w Elbit, oświadczając: „MTS uważa, że bariera służy wyłącznie celom wojskowym i narusza prawa człowieka Palestyńczyków. Dlatego sprawdziliśmy, które firmy produkują technologie zaprojektowane specjalnie do obsługi muru i w związku z tym mają szczególny udział w działaniach represyjnych”.
W marcu 2010 roku szwedzki fundusz emerytalny, nie chcąc być kojarzonym z firmami naruszającymi traktaty międzynarodowe, zbojkotował Elbit Systems za udział w budowie muru obronnego na Zachodnim Brzegu Izraela.
W grudniu 2018 roku HSBC wycofał się z inwestycji w Elbit po przejęciu przez firmę spółki IMI Systems. Decyzję uzasadniono faktem, że IMI produkowała bomby kasetowe, co naruszało politykę etyczną banku zakazującą inwestycji w podmioty związane z produkcją lub promocją amunicji kasetowej.
W 2019 roku AXA częściowo wycofała inwestycje z Elbit Systems w wyniku presji ze strony ruchu Boycott, Divestment and Sanctions (BDS). Decyzja nastąpiła po kilku latach kampanii prowadzonych przez organizacje pozarządowe, w tym petycji z kwietnia 2018 roku zorganizowanej przez SumOfUs, która zebrała 140 000 podpisów. AXA „po cichu zredukowała” swoje inwestycje w Elbit i izraelskie banki, choć nadal pośrednio inwestuje w nie poprzez mniejszościowy udział w swojej byłej spółce zależnej Alliance Bernstein.
Z doniesień „The Guardiana” wynika, że Elbit oraz Ambasada Izraela próbowały nawiązać współpracę z brytyjskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Prokuratorem Generalnym Anglii i Walii oraz Prokuraturą Koronną w celu ścigania aktywistów Palestine Action od kwietnia 2022 roku. W 2024 roku Crown Prosecution Service (CPS) wykorzystała uprawnienia wynikające z ustawy o terroryzmie do zatrzymania aktywistów bez postawienia im zarzutów.
Elbit zainteresował także polskie firmy zajmujące się dostawami dla wojska.
Elbit Systems i jej spółki zależne dostarczają różnorodne technologie w zakresie dowodzenia, kontroli, komunikacji, wywiadu i rozpoznania. Firma produkuje systemy bezzałogowych statków powietrznych (UAS), sprzęt elektrooptyczny, technologie walki elektronicznej, systemy wywiadu sygnałowego (SIGINT), a także sprzęt radiowy i komunikacyjny.
Do bezzałogowców powietrznych należą m.in. Hermes 450, Elbit Hermes 650 Spark, kosztowny Hermes 900, Elbit Lanius, Elbit Legion-X, Elbit Skylark, Silver Arrow Micro-V, Silver Arrow Sniper oraz Sky Striker. Bezzałogowym pojazdem nawodnym jest Silver Marlin. System E-Lynx służy do komunikacji, natomiast Iron Sting to nazwa kierowanego moździerza.
Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com, en.Wikipedia.org
Źródło: WolneMedia.net