Liczba wyświetleń: 1096
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstał pierwszy w kraju demonstracyjny przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych – poinformowała w czwartek rzeczniczka tej uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.
Wyjątkowość rozwiązania zaproponowanego przez Wydział Metali Nieżelaznych polega na tym, że cała instalacja wykonana jest ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach antybakteryjnych – wyjaśniono w komunikacie AGH przesłanym PAP.
Rozwiązanie powstało z myślą o wszelkich miejscach użyteczności publicznej, które mogą skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów chorobotwórczych.
Szpitale, dworce, lotniska, autobusy, tramwaje, szkoły, uczelnie, hale sportowe, kina to tylko przykładowe miejsca, w których system miedzianych, przeciwdrobnoustrojowych poręczy i uchwytów, ale także innych wyrobów z powierzchniami dotykowymi, mógłby znaleźć zastosowanie.
Miedź, charakteryzująca się wysoką przewodnością elektryczną, wykorzystywana jest głównie w sektorze energetycznym. Prócz tego ma cenne działanie prozdrowotne, które było już znane ludziom w starożytności. Przykładowo Egipcjanie używali miedzi do uzdatniania wody pitnej, Persowie natomiast przy złamaniach i urazach, zaś uważany za ojca medycyny Hipokrates zalecał stosowanie miedzi w leczeniu otwartych ran i podrażnień skórnych.
Jak przypomniano w komunikacie, obecnie jedną z najczęstszych dróg rozpowszechniania się groźnych dla naszego organizmu infekcji są powierzchnie klamek, włączników oświetlenia, poręczy schodowych oraz wielu innych otaczających nas na co dzień wyrobów. Wykonane z tworzyw sztucznych czy stali mogą w łatwy sposób zostać zastąpione miedzią lub jej stopami, których właściwości przeciwdrobnoustrojowe polegają na trwałej eliminacji bakterii z powierzchni dotykowych w czasie od jednej do maksymalnie kilku godzin.
Oprócz Akademii Górniczo-Hutniczej, wdrożeniem miedzianych wyrobów w postaci poręczy łóżek i krzeseł, stojaków na kroplówki czy włączników oświetlenia może poszczycić się między innymi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Dodatkowo w system miedzianych, antybakteryjnych poręczy swój autobus Urbino wyposażył poznański Solaris.
„Wraz z rozwojem cywilizacyjnym świata przybywa szczepów bakterii odpornych na antybiotyki, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba zakażeń nabywanych przez ludzi w miejscach użyteczności publicznej. W związku z tym system przeciwdrobnoustrojowy może okazać się bardzo skutecznym narzędziem wspomagającym ograniczanie infekcji przenoszonych drogą kontaktową” – czytamy w komunikacie.
Balustrady i poręcze schodowe, zainstalowane na trzech piętrach klatki schodowej i składające się z 5 tys. różnych elementów, powstały w ramach projektu badawczo-rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Autorstwo: Beata Kołodziej
Zdjęcie: AGH
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl
„Specjalny stop miedzi” czyli zmodyfikowany jakimś dodatkiem twardy mosiądz? 🙂 Przypadkiem srebrem? Hi-tech na miarę XXII wieku! 🙂
Sama w sobie miedz jest antybakteryjna:)jak srebro itp.To się popisali bo już klamki tego typu są znane od dawna.Gratulacje zaawansowania technologicznego i poziomu wiedzy 🙂
pierwszy lepszy link -info z 2013r.:
http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/438672,klamki-z-miedzi-sposobem-na-zmniejszenie-liczby-zakazen-szpitalnych.html
jakoś nie widziałem nigdy w życiu w żadnym szpitalu takich klamek, bo lepiej robić drogą dezynfekcję, bo kolega jakiś zarobi wraz z dyrektorem, niż zamontować klamki które zrobią to za darmo, prócz kosztu ich jednorazowego zakupu oraz montażu.Innowacji jest masa lecz są blokowane, gdyż by pewne branże przestały mieć zbyt, na swe zacofane rozwiązania.
Moje miedzioryty też mają moc uzdrawiania i są pierwsze na świecie;)