Liczba wyświetleń: 1085
Amnesty International wezwała społeczność międzynarodową do wprowadzenia zakazu używania „robotów zabójców” w prawie międzynarodowym, poinformowano w oświadczeniu na stronie internetowej obrońców praw człowieka.
Odpowiednie oświadczenie grupa złożyła w poniedziałek, w związku z rozpoczęciem w Genewie pertraktacji ekspertów rządowych pod auspicjami ONZ na temat śmiercionośnych autonomicznych systemów broni. „Roboty zabójcy nie są już przedmiotem fantastyki naukowej. Postęp technologiczny w zbrojeniach, od dronów ze sztuczną inteligencją do broni autonomicznych, które mogą wybrać swój cel, dalece wyprzedza międzynarodowe prawo” — powiedział badacz sztucznej inteligencji i ekspert organizacji Abdul Rahim.
Obrońcy praw człowieka podkreślili, że gwarancje wykonania prawa międzynarodowego istnieją tylko wtedy, jeśli „cel” jest identyfikowany i wybierany przez człowieka. „Zakaz w pełni autonomicznych systemów broni może zapobiec niektórym prawdziwie apokaliptycznym scenariuszom, takim jak wyścig broni wysokich technologii supermocarstw, który może prowadzić do szerokiego rozprzestrzeniania się broni autonomicznych. Wzywamy kraje, które w tym tygodniu są obecne w Genewie, do pilnych działań” — powiedział ekspert.
Organizacja zaznaczyła, że choć większość uczestników negocjacji w kwietniu 2018 roku wypowiedziała się za zachowaniem kontroli człowieka nad bronią, niektóre kraje przeszkadzają w stworzeniu prawa, które zabraniałoby tworzenia systemów autonomicznych. W szczególności mówimy o państwach, które według obrońców praw człowieka już rozwijają autonomiczną broń, takich jak Francja, Izrael, Rosja, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Pertraktacje ekspertów rządowych w sprawie śmiercionośnych autonomicznych systemów uzbrojenia pod egidą ONZ odbywają się w Genewie w dniach 27-31 sierpnia. Oczekuje się, że grupa ekspertów rozważy możliwości rozwiązania problemów humanitarnych i innych problemów bezpieczeństwa, które mogą pojawić się w związku z nowymi technologiami w dziedzinie uzbrojenia.
Zdjęcie: gessicamarques862 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
Skoro Izrael nie podpisał traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, to powyższych uregulowań też nie zaakceptuje. Skoro oficjalnie nie mają broni atomowej, to oficjalnie robotów bojowych też nie będą mieć.
Kraje, które zainwestowały setki mln USD w firmy produkujące bojowe roboty autonomiczne (np.DARPA), nie zrezygnują z wyników.
Poza tym, gdybym dowiedział się, że nadciąga nawałnica, to sam skleciłbym coś do obrony podwórka. Wojna nie zna sentymentów, ani malowideł kredą na chodniku.
Nikt już nie zahamuje tego śmiercionośnego rozwoju. Rządy, które służą swoim narodom powinny przeznaczać duże środki na badania, konstruowanie i rozwój systemów samodzielnych, robotów itp. Tak jak np. 2 Rzeczpospolita dla uniknięcia zagłady powinna była przeznaczać maximum na rozwój lotnictwa i budowę czołgów.
Generalicja państw poważnych wykorzystuje najnowsze technologie, a w państwach pozostałych, generałowie szykują się do ostatniej, zakończonej wojny.
Termowizja i noktowizja połączona z automatami bojowymi, sprawi, że nikt żywy nie przejdzie przez linię z takich robotów. II w.ś. pokazała, że cywile giną na wojnie częściej, niż żołnierze. W III w.ś. to się nie zmieni.