Amerykański sąd uznał Google za nielegalnego monopolistę

Opublikowano: 06.08.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2182

W dniu 5 sierpnia 2024 roku amerykański sąd federalny wydał przełomowy wyrok, uznając, że Google nielegalnie utrzymuje monopol w branży wyszukiwarek internetowych. Sprawa, która jest określana jako największa sprawa antymonopolowa XXI wieku, dotyczyła praktyk monopolistycznych firmy, które miały na celu wyeliminowanie konkurencji i utrzymanie dominującej pozycji na rynku.

Sędzia Amit Mehta, który przewodniczył sprawie, uznał, że Google łamało prawo antymonopolowe, korzystając z szeregu umów i działań mających na celu zablokowanie rywali. Dowody przedstawione przez Departament Sprawiedliwości USA wskazywały, że Google kontroluje około 90% rynku wyszukiwarek internetowych, co stawia firmę w pozycji dominującej i umożliwia jej wpływanie na rynek na korzyść swoich usług i produktów. Praktyki te obejmowały m.in. umowy z producentami urządzeń mobilnych, które wymuszały instalowanie przeglądarki Google jako domyślnej, a także agresywne kampanie reklamowe i umowy z dostawcami treści.

Wyrok sądu spotkał się z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony, zwolennicy walki z monopolami, tacy jak przedstawiciele Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości i organizacje non-profit, które walczą o wolny rynek, wyrazili zadowolenie. Profesor prawa z Uniwersytetu Vanderbilt, Rebecca Haw Allensworth, zauważyła, że wyrok ten jest ważnym testem nowej polityki antymonopolowej administracji Bidena, która ma na celu przywrócenie konkurencji na rynku technologicznym.

Przeciwnicy wyroku, w tym Google, argumentują, że firma działa zgodnie z prawem i wniesie apelację. Przedstawiciele Google twierdzą, że ich działania są zgodne z zasadami wolnego rynku i mają na celu dostarczenie użytkownikom jak najlepszych usług.

Wyrok przeciwko Google może mieć szerokie konsekwencje dla całej branży technologicznej. To nie jedyna sprawa antymonopolowa, z jaką zmaga się firma – we wrześniu 2024 roku ma rozpocząć się kolejny proces dotyczący technologii reklamowych. Również inne giganty technologiczne, takie jak Apple, Meta (dawniej Facebook) i Amazon, stoją w obliczu podobnych zarzutów.

Zdaniem ekspertów, wyrok ten może być początkiem fali regulacji, które mają na celu rozbicie wielkich korporacji technologicznych na mniejsze podmioty. Lee Hepner, starszy doradca prawny w American Economic Liberties Project, podkreśla, że wyrok sądu jest sygnałem, iż ruch antymonopolowy nabiera rozpędu i że konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków w celu przywrócenia konkurencji na rynku internetowym.

Wyrok sądu federalnego uznający Google za nielegalny monopol jest przełomowym momentem w walce z dominacją wielkich korporacji technologicznych. Sprawa ta podkreśla konieczność wprowadzenia surowych regulacji, które zapewnią zdrową konkurencję na rynku i ochronią konsumentów przed praktykami monopolistycznymi. Przyszłość pokaże, jakie będą dalsze kroki prawne i regulacyjne w tej sprawie oraz jak wpłyną one na kształtowanie się rynku technologicznego w USA i na świecie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. garsjo 06.08.2024 14:30

    „Google nielegalnie utrzymuje monopol w branży wyszukiwarek internetowych” – tylko big-tech uprawia monopol? Wszystkie amerykańskie firmy to monopole hegemoniczne. Czas rozbić monopole w innych dziedzinach zwłaszcza finansowych, wszelkie fundusze stały się monopolistyczne. Zabijanie konkurencji główną robotą korporacji i unii europejskiej.

  2. RisaA 06.08.2024 16:06

    @Admin WM, ile dostali kary za to? To, że sąd coś uznał nic nam nie daje, jeżeli nie dostali przynajmniej 1 miliarda kary. Google, Microsoft, Apple, Amazon i Facebook za swoje czyny MAJĄ UMIERAĆ! To jest jedyna sprawiedliwa kara. Uczynić niewypłacalnymi a zyskaną kasę podzielić między poszkodowanych obywateli, którym wykradają codziennie dane biometryczne.

    > Czas rozbić monopole w innych dziedzinach zwłaszcza finansowych

    Zwłaszcza warto z dnia na dzień wprowadzić ustawę uznającą, że wszystkie konta należące bezpośrednio i pośrednio do BlackRocka i Vanguarda zostają zajęte/przejęte.

  3. replikant3d 06.08.2024 18:53

    RisaA , pomarzyć zawsze można. Niestety niejawnymi i PRAWDZIWYMI właścicielami tych firm są globaliści a oni są ponad prawem. GWARANTUJĘ że żadnych wysokich kar nie będzie. To dzięki BIGTECHOWI kontrolują tę planetę. Mają pozwolić na ich ,,rozdrobnienie? Zapomnij…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.