Liczba wyświetleń: 185
Separatystyczna grupa z Alberty opublikowała w poniedziałek pytanie referendalne, które zamierza przedstawić wyborcom w prowincji — ale dopiero po uzyskaniu poparcia 600 000 mieszkańców Alberty.
To ponad trzykrotnie więcej podpisów niż liczba, jakiej Alberta Prosperity Project (APP) potrzebowałby w ramach nowego projektu ustawy rządowej Zjednoczonej Partii Konserwatywnej.
Grupa zapowiedziała również, że będzie naciskać na premier Danielle Smith, aby zezwoliła na referendum w sprawie separacji pod koniec 2025 r., zamiast w przyszłym roku, jak sugerowała.
Na konferencji prasowej prawnik APP Jeffrey Rath ujawnił pytanie dotyczące referendum w sprawie niepodległości: „Czy zgadzasz się, aby prowincja stała się suwerennym krajem i przestała być prowincją Kanady?”. Stwierdził, że to pytanie jest o wiele jaśniejsze niż to, które Quebec przedstawił w referendum w sprawie secesji w 1995 r.
Separatyści przedstawiali niepodległą Albertę, bez regulacji ze strony Ottawy czy interesów wschodniej Kanady, z niższymi podatkami prowincjonalnymi i brakiem podatków federalnych. Zasugerowali, że rozwój sektora ropy naftowej i gazu podwoi się w ciągu pięciu lat, do Stanów Zjednoczonych zostanie poprowadzonych wiele nowych rurociągów, a mieszkańcy zachowają kanadyjskie paszporty i uprawnienia do Kanadyjskiego Planu Emerytalnego. (Ottawa nie dała takich gwarancji, ale separatyści spodziewają się, że właśnie tego będzie dotyczyć umowa z Kanadą).
Według sondażu Angus Reid Institute opublikowanego w zeszłym tygodniu, 19 procent mieszkańców Alberty zdecydowanie zagłosowałoby za opuszczeniem Kanady, podczas gdy kolejne 17 procent twierdzi, że skłania się ku temu. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że zdecydowanie zagłosowałaby za pozostaniem w Kanadzie.
Zainteresowanie niepodległością Alberty wzrosło, odkąd liberałowie Carneya zostali wybrani na czwartą kadencję z rzędu w zeszłym miesiącu, a wyborcy w prowincji ponownie zdecydowaną większością głosów oddali głosy na konserwatystów.
Premier prowincji Danielle Smith powiedziała, że rozumie nastawienie separatystów po dekadzie liberalnej polityki klimatycznej, wymierzonej w generujący bogactwo sektor naftowy i sektor w Albercie.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net