Liczba wyświetleń: 572
WIELKA BRYTANIA. Od rana 11 kwietnia brytyjscy aktywiści antynuklearni blokują londyńską siedzibę koncernu energetycznego EDF w proteście przeciwko budowie nowych elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii i w ramach antyatomowego dnia akcji ogłoszonego przez japoński ruch antyatomowy. Protestujący zablokowali cztery pasy ruchu na ulicy prowadzącej do londyńskiej siedziby koncernu. Wyłączoną z ruchu strefę ogłosili „strefą katastrofy nuklearnej”.
Francuska grupa energetyczna EDF Energy startuje w przetargu na budowę 10 nowych elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii, jednak zaproponowany przez nią projekt reaktora EPR został odesłany do poprawek przez brytyjski nadzór atomowy jako niespełniający norm bezpieczeństwa. Ponadto jak wykazały przeprowadzone w zeszłym roku niezależne analizy, teren dawnej elektrowni atomowej Hinkley Point, przeznaczony pod budowę dwu reaktorów EPR jest silnie skażony wzbogaconym uranem. Mimo to koncern dalej ubiega się o lukratywny kontrakt i intensywnie lobbuje za rozwojem energetyki atomowej, zatrudnił nawet jako swojego szefa PR… brata byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna.
Źródło: Czarny Sztandar
posralo ich, elek. atomowe to najwydajniesze rozwiazanie, ci idioci mysla ze od tak mozna sobie pozwolic na taka zmiane? nawet niechce mi sie myslec ile potrzeba by zagospodarowac terenow na zbudowanie „pol wiatrowych” w porownaniu z jedna elek. atomowa, w czarnobylu wypadek byl spowodowany przez czlowieka a poza tym byl to stary model reaktora 2 gen. ktory nawet nie dorasta do piet dzisiejszym reaktorom 4 gen.
Sherman, nazywasz tych ludzi idiotami. A ty kim jesteś?
Są lepsze rozwiązania od atomu, np. elektrownie algowe (glonowe). Tańsze, rozproszone po całym kraju (trudniejsze do zniszczenia w czasie wojny i łatwiejsze do odbudowy po) i dające porównywalną energię. Albo geotermia (są 2 metody – korzystanie z gorących źródeł podziemnych lub wpompowywanie zimnej wody w strefę magmy w celu jej ogrzania i zamienienia w energię, ale ta druga opcja zwiększa aktywność sejsmiczną terenu na którym stoi elektrownia).
Elektrownie atomowe – jak pokazała Fukushima – mogą ulec katastrofom naturalnym, błędom człowieka, zawodności sprzętu (jak pokazała Fukushima, zdarzyło się coś, o czym eksperci jądrowi rok wcześniej mówili „to niemożliwe”) albo atakowi terrorystycznemu lub wojennemu. Wystarczy trochę bomb pozrzucać i mamy skażenie na całą Europę.
Myślę, że sherman jest lobbystom atomowym. To tacy ludzie wynajęci przez lobbystów atomowych by na forach dyskusyjnych lobbowali za atomem, ośmieszali przeciwników atomu i siali propagandę, jaki to atom super i bezpieczny.
Inna opcja – sherman uległ pięknej bajce lobbystów – tak mocno w nią uwierzył, że przestał samodzielnie myśleć, bo ona taka piękna jest więc musi być prawdą objawioną.
Faktycznie kolega sherman odstaje „trochę”. Dopóki nie będzie sposobu szybkiej neutralizacji skażenia, baz możliwości wydostania się poza obszar reaktora, nawet kropelki wody, ta technologia będzie prawdziwym zagrożeniem dla całej ziemi.
Jest tak wiele energii ekologicznej, bezpiecznej i czystej że aż serce boli o czym my tu w ogóle prawimy.