Liczba wyświetleń: 1624
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie będzie wypłacać swoim studentom i doktorantom tysiączłotowe jednorazowe stypendia z tytułu posiadania dziecka. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z własnego funduszu stypendialnego uczelni.
Jak poinformował w piątek rzecznik AGH Bartosz Dembiński, jednorazowe stypendium dla studentów posiadających dzieci zostało uruchomione w AGH przy okazji realizacji programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch na uczelni”, ale jest odrębną inicjatywą uczelni.
Decyzja o utworzeniu dodatkowego stypendium została poprzedzona badaniami ankietowymi, które uczelnia przeprowadziła wśród studentów kilka miesięcy temu. „Badania miały na celu przede wszystkim określenie, ilu studentów ma dzieci, jaka forma pomocy i wsparcia ze strony uczelni najbardziej ich interesuje, a także jaką pomoc z innych źródeł otrzymują w tym momencie. Wyniki badań pokazały, że najbardziej oczekiwaną formą pomocy dla studentów jest wsparcie finansowe, np. w formie stypendium” – wyjaśnił rzecznik.
Według tych badań obecnie w AGH jest 237 studentów-rodziców, uprawnionych do otrzymania takiej pomocy.
Pieniądze wypłacane rodzicom będą pochodzić z własnego funduszu stypendialnego AGH. O wsparcie mogą ubiegać się studenci pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a także doktoranci. Pomoc finansowa przyznawana będzie studentom, których dziecko w dniu złożenia wniosku nie ukończyło sześciu lat.
Wysokość stypendium jest równa dla wszystkich i niezależna od dochodu w rodzinie i uzyskiwanej przez studenta czy doktoranta innej pomocy materialnej na AGH. Termin składania wniosków upływa 25 listopada. W przypadku gdy dziecko urodzi się po tym terminie, wniosek można złożyć w dowolnym czasie.
Dodatkowo w ramach akcji „Maluch na uczelni” krakowska uczelnia uruchomiła trzy żłobki: na Miasteczku Studenckim AGH przy ul. Tokarskiego (30 miejsc), przy ul. Siewnej (19 miejsc) oraz przy ul. Przybyszewskiego (30 miejsc). Jak zaznaczył Dembiński, wszystkie trzy żłobki uruchomiono 1 października, a większość miejsc zapełniła się w ciągu pierwszych tygodni funkcjonowania placówek.
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl