W tych miejscach świata lepiej nie być mężczyzną

Opublikowano: 31.05.2018 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 988

Oto pięć miejsc na świecie, w których bycie mężczyzną może być niezwykle trudne.

Na całym świecie kobiety odważnie walczą o swoje prawa i patriarchat nieco ustąpił. Jednak w najdalszych zakątkach świata istnieją takie plemiona, gdzie przydałaby się pomoc obrońców praw człowieka właśnie mężczyznom.

INDIE

Stan Meghalaya znajduje się na północnym zachodzie Indii. Słynie z tego, że zamieszkałe tam plemię praktykuje matriarchat — mężczyzna w ogóle nie ma żadnych praw. Finanse, wychowanie dzieci, wymiar sprawiedliwości — mężczyźni musieli nawet założyć kilka organizacji obrony praw człowieka. Na razie zresztą bez większego powodzenia.

CHINY

Oczywiście nie całe Chiny, tylko terytorium narodu Mosuo znajdujące się przy granicy z Tybetem. Matriarchat panuje tu od zamierzchłych czasów. Każda kobieta może wziąć za męża każdego mężczyznę — o zgodę nikt ich nie pyta. Dzieci są oddawane krewnym żony, a niedawnego pana młodego najczęściej wypędzają z domu. Po prostu dlatego, że się znudził!

HIMALAJE

Niewielkie osady poszczególnych himalajskich plemion są rozrzucone po terytorium kilku państw. Można je spotkać na północy Indii, w Butanie, Nepalu, a nawet w Chinach. Kobiety w tych plemionach tworzą prawdziwe męskie haremy — zresztą, miejscowi mężczyźni już dawno się do tego przyzwyczaili.

INDONEZJA

Małe plemię Minangkabau wyróżnia się tym, że całą władzę w nim sprawują wyłącznie kobiety. Chłopcy w ogóle mogą mieszkać na terytorium plemienia zaledwie 7 lat, a następnie są wysyłani do kościelnych internatów. Wrócić do domu mogą tylko pod warunkiem, jeśli zaoszczędzili pieniądze na utrzymanie przyszłej żony i rodziny.

PAKISTAN

Plemię Kalaszów uważa, że są potomkami wojowników wielkiego Aleksandra Macedońskiego. Zgodnie z legendą część jego wojska osiedliła się na pogórzach Hindukuszu, zebrała miejscowe kobiety i zbudowała swoje minipaństwo. Życie współczesnych Kalaszów przypomina postfeministyczną utopię: kobieta może wybierać mężczyznę i pracę, mężczyzna z kolei ma prawo wspierania wszystkich inicjatyw partnerki życiowej.

Zdjęcie: Bogman (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tallis Keeton 01.06.2018 02:51

    Co do Kalaszów to całkiem możliwe, że są potomkami wojowników Aleksandra, ponieważ na fotka wyraznie widać że są jasnoskórzy, jasnowłosi i niebieskoocy.
    poz 🙂
    tal

  2. Radek 01.06.2018 03:21

    Jeszcze o kliku zakątkach zapomnieli. Ale fajnie że zrobił ktoś taki zbiór. Obecnie jeszcze trzeba dodać pół Europy, gdzie mężczyźnie mają mniejsze prawa. Co prawda nie tradycyjnie, a “nowocześnie”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.