Liczba wyświetleń: 1124
Mury jednego z najważniejszych zabytków Indii – mauzoleum-meczetu Tadź Mahal – stopniowo zabarwiają się na żółto-zielony kolor – pisze Reuters.
Zbudowany z marmuru pomnik architektury może na zawsze utracić swój pierwotny wygląd z powodu problemów ekologicznych w mieście Agra. Specjaliści ds. ochrony środowiska zauważają, że mury Tadź Mahal zmieniają barwę na skutek spalin i emisji gazów z lokalnych zakładów.
Na zmianę koloru budynku wpływa też wysychanie płynącej obok rzeki Jamuny. Tuż przy rzece, do której spływają ścieki, rozmnożyły się owady, które wrzynają się w mury mauzoleum, pozostawiając na nich ciężko zmywalne ślady.
Aktywiści obawiają się także, że drewniane konstrukcje leżące u podstawy budynku mogą rozhuśtać się w wyniku spadku poziomu wody w rzece. Utrzymaniu unikatowego pomnika nie sprzyja też aktywność w budownictwie w strefie jego lokalizacji.
W styczniu 2018 roku pojawiła się informacja, że władze Indii zamierzają ograniczyć dostęp do Tadź Mahal, żeby zapewnić budowli nienaruszalność. Według ich ocen, w samym tylko 2016 roku mauzoleum odwiedziło około 6,5 mln osób.
Zdjęcie: SuzyT (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com