W Europie masowo giną ptaki!

Opublikowano: 27.03.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1369

Dwa niezależnie prowadzone badania, które opublikowano w ubiegłym tygodniu, wskazują zgodnie na to, że liczba ptaków zamieszkujących tereny rolnicze we Francji zmniejszyła się o 30 proc. w ciągu ostatnich 15 lat. Naukowcy sądzą, że jest to bardzo niepokojący przejaw zanikania różnorodności biologicznej w Europie.

Raport wystosowany przez Narodowe Centrum Badań Naukowych pokazuje, że wymieranie ptaków na terenach uprawnych zbliża się do rangi katastrofy ekologicznej. Liczba ptactwa spadła średnio o 30 procent, a niektóre gatunki uległy prawie całkowitemu wyginięciu. Przykładem mogą być choćby kuropatwy, wśród których aż 8 na 10 podgatunków wyginęło. Podobny los spotkał na przykład świergotki łąkowe.

„Sytuacja jest katastrofalna” – wypowiedział się Benoit Fontaine z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej, biolog konserwator, który jest współautorem jednego z badań – „Nasze wsie są w trakcie przekształcania się w prawdziwą pustynię”.

Spadkiem liczebności ptaków we Francji zaczęto interesować się po ubiegłorocznym odkryciu, że ponad 3/4 wszystkich owadów latających w Niemczech także wyginęło. Za główną przyczynę tych dramatycznych zjawisk uważa się stosowanie pestycydów, a w szczególności neonikotynoidów – rozwijanych od lat 1980. przez firmę Shell oraz Bayer.

Dziś naukowcy sumują zebrane informacje i pojawiają się wnioski, że spadek liczby owadów rozpoczął efekt domina, wedle którego ptaki żyjące w krajobrazie rolniczym nie mają wystarczającej ilości pożywienia, aby przeżyć.

Zjawisko, które także daje do myślenia, to fakt rosnącej populacji ptaków w obszarze miejskim, przy jednocześnie malejącej ich liczebności na wsiach. To wyraźnie sugeruje, że ginięcie ptaków na wsi ma związek z obecnymi praktykami rolniczymi. Ponieważ 45 % Europy pokrywają pola uprawne, problemu tego nie należy lekceważyć.

Autorstwo: Scarlet
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. RobG56 28.03.2018 07:57

    Nie wydaje się prawdą że to wina spadku populacji owadów. Raczej należałoby stwierdzić, ze to wierutna bzdura i stawianie problemu do góry nogami.
    System korporacyjnego i przemysłowego rolnictwa idzie od zawsze pod prąd zdrowej i czystej natury. Ale to też jeden z elementów. Elementem zasadniczym jest polityka rolna UE, pełna subsydiów dla takiej formy rolnictwa oraz dla chemizacji, wielkoobszarowości.
    Sprawa druga to wyeliminowanie człowieka jako elementu naturalnego w naturze. A człowiek od zarania pełnił role ostatecznego regulatora. Pozbawienie go tej roli zakłóca i zmienia sytuację. Tym sposobem rozregulowano liczebność populacji drapieżników (doprowadzono do nadreprezentacji), co przekłada się na spadek lub eliminacje gatunków. Jednoznacznym tego przykładem są zmiany w populacjach gatunków ptaków w miastach.
    Warjacki ekologizm służy w gruncie do wymuszania haraczy na społeczeństwie ale nie do ochrony natury i środowiska.

  2. polach 28.03.2018 11:49

    Jak niema pożywienia dla ptaków to ich też niema, w miastach są bo jest co jeść.
    Ale to głębszy problem bo mimo że w Krakowie wróble mają co jeść to też zniknęły całkowicie a zostały tylko większe ptaki jak gołębie, mewy, kaczki, wrony, sroki itp.
    Ja uważam że na wymieranie ptaków ma oczywiście spory wpływ rolnictwo i jego chemizacja ale też sprejowania nieba od lat, oraz inne skażenia których nie brak a się o nich zapomina jak: skażenie falami różnej częstotliwości(wifi,gsm, lte itp), hałasem ogólnie, smogiem etc.
    Wszystko razem ma destrukcyjny wpływ, działa na zasadzie synergii, niszcząc flore i faune wokół nas, czyli wszytko co jest przy naszym Rodzie.
    Bayer itp to mordercy nas i natury dla korzyści – władzy, od II wojny światowej po dziś dzień.
    Ja od zbrodniarzy nic nie kupuje.Bo tylko my naszymi wyborami dajemy im energię.Wystarczy że na naszej krwi i innych Narodów zbili fortuny zrobiwszy z nas niewolników.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.