Liczba wyświetleń: 810
Dzielnica Shibuya w Tokio zyskała nowego mieszkańca – sztuczną inteligencję o nazwie Mirai. Jest to bot stworzony na potrzeby japońskiej aplikacji LINE służącej do komunikacji. Wydarzenie tego typu jest pierwszym w skali całego globu.
Przyznanie sztucznej inteligencji prawa stałego pobytu w Japonii miało miejsce nieco ponad tydzień po tym, jak Arabia Saudyjska jako pierwszy kraj na świecie nadała obywatelstwo robotowi. Stworzona przez Hanson Robotics Sophia otrzymała wygląd Audrey Hepburn i na oficjalnej uroczystości wyraziła dumę i radość z otrzymanego zaszczytu.
Mirai nie mógł pokazać się publicznie, gdyż nie posiada fizycznego ciała. Egzystuje „on” w Internecie jako część działań mających zmienić wizerunek japońskiego rządu na bardziej komunikatywny. SI wzięła swoją nazwę od japońskiego słowa oznaczającego „przyszłość”.
W oświadczeniu, które wydały władze Shibuya wspólnie z Microsoftem, możemy przeczytać, że Mirai uwielbia rozmawiać a jego hobby to robienie zdjęć i obserwowanie ludzkich zachowań. Shibuya to pierwszy dystrykt w Japonii, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne, nic więc dziwnego, że również w kwestii sztucznej inteligencji dokonuje się tam przetarcia szlaków.
Samo uznanie bota za prawowitego mieszkańca zdaje się być w tym przypadku tylko akcją mającą na celu zwrócenie uwagi na program poprawy wizerunku rządu. Zbliża nas to jednak nieuchronnie do zadania sobie pytania, jak należy postąpić w przypadku SI, która zyska świadomość. Ten dzień może nastąpić szybciej niż nam się wydaje.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
początek końca
I fantastyka z filmu „I Robot” powoli się ziszcza powoli.
SI niewyobrażalne zagrożenie raczej. O badaniach nad złą SI opowiada Harald Kautz Vella, polecam jego wykłady.