Polacy nie kwapią się do powrotu z emigracji

Opublikowano: 10.11.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 897

W ubiegłym miesiącu Główny Urząd Statystyczny podał kolejne niepokojące dane na temat emigracji z naszego kraju, która w ubiegłym roku miała wzrosnąć w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat. Opublikowane właśnie wyniki badań wskazują natomiast na to, iż migracje zarobkowe są tematem dotykającym większość Polaków, zaś osoby wyjeżdżające zagranicę nie kwapią się do powrotu do Polski z powodu wciąż niskich zarobków oferowanych przez przedsiębiorców.

Agencja Zatrudnienia „Work Service” opublikowała właśnie swój najnowszy raport na temat migracji zarobkowych Polaków. Wynika z niego przede wszystkim, że problem wyjazdów zagranicę jest doskonale znany naszym rodakom, ponieważ ośmiu na dziesięciu Polaków albo samemu ma za sobą epizod pracy zagranicą, albo takie osoby znajdują się w jego otoczeniu. Blisko 56 proc. badanych w tej grupie uważa przy tym, że emigranci mimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy nie będą wracać do ojczyzny, a przeciwnego zdania jest tylko 36,4 proc.

Niechęć do powrotów związana jest głównie z przepaścią pomiędzy zarobkami w Polsce i w Europie Zachodniej, bowiem choćby w Niemczech sama płaca minimalna jest trzykrotnie wyższa niż w naszym kraju, a z tego powodu wiele osób już zaplanowało sobie swoją przyszłość w najbogatszych państwach Unii Europejskiej. Jednocześnie stale zmniejsza się liczba transferów pieniężnych z zagranicy do Polski, ponieważ emigranci wolą wydawać zarobioną przez siebie gotówkę właśnie w nowych miejscach swojego zamieszkania.

Media informujące o opisywanym raporcie zgodnie twierdzą, że lekarstwem na taki stan rzeczy byłaby znaczna podwyżka wynagrodzeń, co zresztą będzie konieczne z powodu wciąż spadającego bezrobocia i blisko 154 tysiącach nieobsadzonych miejsc pracy. Barierą ma być jednak fakt, że spora część polskich przedsiębiorstw działa na bardzo niskich marżach i nie jest już w stanie podnieść pensji, a podwyżka cen nie jest możliwa.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w ubiegłym miesiącu, że blisko 2,5 miliona naszych rodaków wciąż przebywa poza granicami kraju (liczba ta jest jednak większa, bo nie wszyscy poinformowali urzędy o swoim wyjeździe), a w ubiegłym roku w porównaniu do 2015 roku z Polski wyjechało o 118 tysięcy osób więcej.

Na podstawie: Businessinsider.com.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. manriusz 10.11.2017 10:52

    Nie tylko wysokość zarobków determinuje. Stosunek państwa i urzędów do pracownika np.ZUS, Urząd Skarbowy. Wszędzie ci ludzie są traktowani jako zło konieczne. Pracodawcy mają dużo za uszami. Wyzysk, traktowanie pracownika jak niewolnika, itd. Sam bym nie wrócił.

  2. Szwęda 10.11.2017 16:43

    Przede wszystkim zarobki. Ale niestety w Polsce zostały już przeprowadzone operacje, których skutkiem jest i będzie wyhamowanie bądź zatrzymanie znaczącego wzrostu wynagrodzeń – na dziesiątki lat!

  3. emigrant001 10.11.2017 18:25

    Wypowiadać się powini imigranci z min 6-miesięcznym stażem. Inni to obserwatorzy tematu.
    Teza1: Co skłoniło cię do wyjazdu i dlaczego?
    Odpowiedź: Czy powrót to zmieni?……………………………………………………………….
    Teza2: Czy długotrwałe przebywanie za granicą zmieniło twoją osobowość?
    Odpowiedź: Czy powrót może wyrządzić szkody psychiczne?…………………………….
    Teza3: Czy oczekiwania płacowe przed wyjazdem się zmieniły?
    Odpowiedź: Jakie minimalne wynagrodzenie umożliwi ci powrót?……………………….

    to tylko szkic. Jak ktoś ma więcej czasu to proszę kontynuować.
    PZDR

  4. PeWueN 10.11.2017 23:59

    “Czy długotrwałe przebywanie za granicą zmieniło twoją osobowość?”
    “Wypowiadać się powini imigranci z min 6-miesięcznym stażem. Inni to obserwatorzy tematu.”
    “Odpowiedź: Czy powrót może wyrządzić szkody psychiczne?”
    Napisz mi @emigrant001 co lubisz se zapodać bo też tak bym chciał…

  5. Szwęda 11.11.2017 13:35

    Za pracę trzeba płacić i nie ma innego skutecznego obejścia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.