Prywatna stacja kosmiczna zastąpi Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Opublikowano: 03.02.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 751

Trwają prace nad prywatną stacją kosmiczną, Axiom International Commercial Space Station (AICSS). Przedstawiciele firmy Axiom Space z Houston mowią, że ich celem jest stworzenie stacji, na której będą mogli przebywać zarówno astronauci wysłani przez agendy rządowe, jak i klienci firm prywatnych. Stacja ma zapewnić miejsce zarówno do prowadzenia badań naukowych, testowania systemów eksploracji kosmosu i pozaziemskiej produkcji przemysłowej, jak i pozwolić na rozwój kosmicznej turystyki. Axiom Space prowadzi rozmowy z przedstawicielami ponad 20 krajów zainteresowanych współpracą oraz z nieujawnioną firmą, która planuje prace badawcze i produkcyjne na stacji.

Jeszcze w bieżącym roku mają zostać podpisane umowy, które pozwolą na zamknięcie pierwszej i drugiej rundy finansowania oraz rozpoczęcie prac konstrukcyjnych. Wszystko dzieje się szybko. Odpowiadamy na już istniejące zapotrzebowanie – mówi Amir Blachman, wiceprezes ds. rozwoju strategicznego Axiom Space. Blachman dodaje, że przykładem takiego zapotrzebowania może być NASA, która wydaje ponad 300 milionów dolarów rocznie na badania prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W połowie stycznia Axiom podpisał umowę o współpracy z firmą Made In Space, która wykorzystywała drukarki 3D do produkcji na ISS. Celem obu przedsiębiorstw jest wypracowanie metod kosmicznej logistyki, w jaki sposób urządzenia produkcyjne należy rozmieścić na stacji kosmicznej, jakie to powinny być urządzenia, jak je zasilać czy jak zarządzać ciepłem odpadowym powstającym w czasie produkcji.

Prywatna stacja kosmiczna może zastąpić ISS. Obecnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zapewnione finansowanie do roku 2024. Wtedy to ma zostać wysłana w kierunku Ziemi i spłonie w atmosferze. Jednak NASA stara się przekonać swoich partnerów do utrzymywania stacji do 2028 roku. “Pilnie śledzimy te wydarzenia. Musimy pracować tak, jakby ISS miała zakończyć misję w roku 2024. Istnieją strukturalne i operacyjne ograniczenia pracy ISS, szczególnie chodzi tutaj o rosnące koszty jej utrzymania” – mówi Blachman. Obecnie, jak informuje, koszt dziennego pobytu astronauty na ISS to 7,5 miliona dolarów. Axiom obiecuje, że na jej stacji będzie on znacznie niższy. Już w bieżącym roku Axiom rozpoczyna szkolenia astronautów. W ramach treningu w połowie 2019 roku polecą oni na ISS. Firma obiecuje, że przygotowywani przez nią astronauci będą mieli takie same kwalifikacje jak astronauci NASA.

Axiom planuje też, i ma już zezwolenie NASA, na dołączenie do ISS swojego własnego modułu stacji kosmicznej. Ma to nastąpić w roku 2020. W przyszłości moduł ten zostanie odłączony od ISS i stanie się częścią AICSS. “Dużo zależy od tego, czy ISS zaprzestanie pracy w 2024 czy później. To zmieni nasze finanse, ale nie zmieni opłacalności samego przedsięwzięcia. To będzie nadal bardzo opłacalny duży biznes” – informuje Blachman.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. rumcajs 03.02.2017 12:48

    Mam duuuże watpliwości, czy sprywatyzowanie tego typu przedsięwięć nie bedzie zagrożeniem. Po pierwsze, prywatne, znaczy zapewniające zysk, a to może grozić zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa. Prywatne, znaczy dowolnośc zgody na ewentualne badania, co daje szanse na rugowanie niewygodnych badań, lub państw. Wieda o tym chińczycy, i dlatego nie kwapią sie do takich projektów. Myslę, że rosjanie nauczeni “sankcjami”, także nie zrezygnuja ze swoich stacjii tego typu, bo przeciez “prywatny” może stwiwerdzic, że ma prawo dysponować SWOJĄ własnościa, według swego uznania, i… wywalić “ruskich”

  2. MichalR 03.02.2017 23:55

    Zastanawiają mnie dwie rzeczy. Jak to jest, że bardziej opłaca się wysłać na orbitę całkiem nową stację niż skorzystać ze starej i czy odzyskają z tej stacji tyle ile się da, czy też po prostu cała zostanie puszczona w kierunku Ziemi oraz dlaczego koszty utrzymania rosną? No i druga kwestia to co takiego oferuje nieważkość, że warto w tym celu wydawać 7,5 mln dziennie?

    Mój ograniczony umysł podpowiada, że lepiej by nam było myśleć intensywniej o założeniu kolonii na Księżycu. Jestem ciekaw, czy stałe jądro księżyca do którego teoretycznie można się dostać nie oferuje cenniejszych rzeczy niż cienki płaszcz Ziemi, którego z uwagi na niesprzyjające warunki możemy penetrować niewielką część. Księżyc pod tym względem nie ma takich ograniczeń (ani ciśnienie ani temperatura nie działałyby na naszą niekorzyść przy głębokich odwiertach).

  3. Fenix 04.02.2017 07:53

    @MichaIR ciekawa propozycja ,z uwagi że Ziemia ma Księżyc tzw. stałą satelitę.
    Sygnał nie płonie i nie można go zamrozić ,można zniekształcić lub spowolnić, i brak sygnału.
    Księżyc daje nam wiele różnych możliwości,i jako stała stacja kosmiczna , obserwatorium , zdalnie odbierany i nadawany sygnał.

  4. Barabian 05.02.2017 01:11

    Uwierzę w kosmiczne dyrdymały gdy z mojego teleskopu na ziemi zobaczę stację/bazę na księżycu.

  5. replikant3d 05.02.2017 21:49

    Fenix ludzie zostali ,,przegnani,, z księżyca. Po za tym coraz więcej wskazuje na to że księżyc to sztuczny twór więc o jakim wydobyciu czegokolwiek myślisz? Dlaczego ciągle nie ma zdjęć w fullHD ciemnej strony księżyca pomimo że mamy odpowiednią technologię do tego? Dlaczego jest zakaz umieszczania satelit nad księżycem? Pomyśl trochę. owszem są już bazy na księżycu…tyle że nie nasze.

  6. Light 07.02.2017 00:53

    Jakieś szanse na nową technologię produkcji/pozyskiwania energii??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.