Islandia „wyszła na plus” po kryzysie finansowym

Opublikowano: 07.06.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 606

Islandzki Skarb Państwa nie tylko pokrył już wszystkie koszty związane z upadkiem banków w 2008 roku, ale nawet zyskał na jednym z największych kryzysów finansowych świata.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów Ásgeira Jónssona i Hersira Sigurgeirssona z ministerstwa finansów, Islandia zyskała od 76 do 160 miliardów koron.

Upadek islandzkich banków w październiku 2008 roku był jednym z największych kryzysów finansowych w historii. W roku 2012, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, iż bezpośredni koszt kryzysu bankowego w latach 2008 – 2011, w tym straty poniesione przez bank centralny oraz gwarancje rządowe, urósł do 43% PKB. Państwo wyrównało jednak te straty dzięki podatkom nałożonym na nieruchomości upadłych banków. Ekonomiści obliczyli, że sam zysk wyniósł 2,6% PKB.

Ásgeir Jónsson i Hersir Sigurgeirsson zaznaczają, że wyniki dotyczą tylko bezpośrednich kosztów: koszty pośrednie poniesione przez rząd oraz całą islandzką gospodarkę były znacznie wyższe.

“Nie braliśmy pod uwagę utraty wpływów podatkowych ani zwiększenia wydatków rządu, związanych z recesją ekonomiczną spowodowaną krachem” – tłumaczą ekonomiści.

Oszacowanie kosztów pośrednich jest bardzo trudne, ponieważ wymaga postawienia hipotez odnośnie tego, co stałoby się, gdyby nie doszło do kryzysu. 
W wywiadzie z Morgunblaðið Ásgeir Jónsson wyjaśnił, iż tak korzystny wynik zależał od trzech czynników: zdecydowanych działań legislacyjnych po upadku banków; faktu, iż koszty kryzysu ponieśli głównie zagraniczni posiadacze obligacji; kontroli przepływu kapitału wprowadzonej jesienią 2008 roku.

Autorstwo: Ilona Dobosz
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.