Liczba wyświetleń: 942
Archeolodzy z Włoch ogłosili, że rozwiązali tajemnicę t.zw. rysunków z Nazca (system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny i figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca w południowo-zachodniej części Peru).
Naukowcy przeanalizowali zdjęcia satelitarne rysunków pozostawionych przez kulturę archeologiczną na peruwiańskim płaskowyżu.
W wyniku potwierdzono hipotezę, że tajemnicze geoglify to system wodociągów. Włoscy naukowcy wyjaśnili też zasadę przepływu wody do miejsc, gdzie susza panowała przez wiele lat.
Linie są skomplikowanym systemem hydraulicznym. Starożytni Peruwiańczycy czerpali wodę z podziemnej warstwy wodonośnej. Systemem kanałów była ona transportowana do miejsc, gdzie występował jej brak. Nadmiar przechowywano w zbiornicach wodnych. Zdaniem naukowców, leje na końcach spiralnych linii były częścią systemu irygacji. Trafiał do nich wiatr, który przemieszczał wodę.
Naukowcy są przekonani, że do naszych czasów przetrwała tylko część systemu źródeł, która w rzeczywistości była znacznie bardziej skomplikowana.
Rysunki z Nazca, stworzone przez kulturę archeologiczną, oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny i figury geometryczne. Wiele z nich można zobaczyć jedynie z kosmosu.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Geoglify Nazca to astrologiczny kalendarz stworzony przez ówczesnych ludzi, a jeśli był tam system irygacyjny, to służył nawadnianiu tzw. ogrodów astrologicznych i alei, które otaczały te znaki. Poza tym było to miejsce odprawiania rytuałów.
Ciekawe jak duży grant trzeba dostać, żeby pisać takie bzdety i jeszcze podać do publicznej wiadomości…
XXIRapax masz rację, to jakiś włoski żart!
Tylko patrzeć jak jakiś „profesor” stwierdzi, że rysunek z Marree w Australii to rurociąg naftowy, albo coś w tym stylu?
Dla ułatwienia szukającym posyłam link :
https://www.youtube.com/watch?v=7KVO7K8pVys
https://en.wikipedia.org/wiki/Marree_Man#/media/File:Maree_Man.jpg
Fajnie jest rzeźbić małe korytko i potem patrzeć jak woda pogłębia dzieło. Typowe myślenie dla artysty. Naukowiec – mimo twórczego umysłu – nie rozumie motywacji artysty. Uczony odkrył, że system nosił wodę i tyle.
Żyjemy w czasach rozdzielenia dziedzin życia. Sztuka, religia, przemysł – coraz bardziej się oddalają od siebie i usamodzielniają. Dlatego tak trudno zrozumieć prehistorie (paleolit np. La Scaux, neolit np. aleje menhirów) oraz starożytne cywilizacje megalitu (Oceania i Ameryka PD).
Kompensacyjne rozumienie przejawów bytności naszych przodków pozwoli nam, dopiero, ich zrozumieć. Dopóki będziemy nazywać ich dzieła, zamiennie; sztuką, architekturą, przemysłem, religią, niezidentyfikowanym obiektem latającym… dopóty będziemy tylko gdybać.