Eksplodowała asteroida o sile 13 kiloton TNT

Opublikowano: 22.02.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 768

Ponad 71% naszej planety jest pokryte wodą i z tego powodu nawet znaczące wydarzenie, jakim jest upadek sporego ciała niebieskiego może pozostać zupełnie niezauważony, jeśli tylko zdarza się z dala od wybrzeża. Z takim wydarzeniem mieliśmy do czynienia 6 lutego bieżącego roku około 14.00 czasu uniwersalnego. To właśnie wtedy niewielka asteroida nagle zupełnie nieoczekiwanie weszła w ziemską atmosferę i eksplodowała na wysokości około 30 kilometrów nad południowym Atlantykiem.

Jak podkreślają naukowcy energia tej eksplozji odpowiadała detonacji o wielkości około 13 kiloton. Był to najpoważniejszy tego typu incydent od czasów meteoru czelabińskiego, którego rocznica była obchodzona po 9 dniach. Po tym incydencie można chyba powiedzieć, że luty jest przypisany do formalnego tytułu miesiąca najczęstszych wizyt nieoczekiwanych obiektów z kosmosu.

Pomimo znacznej ilości uwolnionej energii, zdarzenie pozostało niezauważone dla załóg samolotów i statków. Wybuchu stał się znany dzięki danym z Jet Propulsion Laboratory. Poza tym, informacje uzyskano za pośrednictwem systemu wywiadu, który śledzi testy nuklearne na całym świecie.

Na podstawie pozostawionej sygnatury wejścia w atmosferę szacuje się, że średnica asteroidy wynosiła od pięciu do siedmiu metrów, a ważyła do 450 ton. Nawet gdyby dotarła do powierzchni Ziemi, prawdopodobnie nie zaistniałyby żadne poważne konsekwencje. Meteor czelabiński eksplodował na podobnej wysokości, a zniszczenia ograniczyły się do rozbitych okien, a była to przecież eksplozja 35 razy większa niż ta nad Atlantykiem.

Jednakże takie wydarzenia powodują, że ludzkość powinna zacząć się zastanawiać nad tym, jak wiele takich kosmicznych głazów o średnicy do kilkudziesięciu metrów, może nas zaskakiwać, pozostają niezauważone do samego końca.

Na podstawie: Slate.com/blogs/bad_astronomy/
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Piechota 22.02.2016 10:58

    Czy ktoś znalazł w internecie nagranie “muzyki księżycowej”?
    Jeżeli tak to proszę podać jakiś link.
    http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/slyszysz-to-ten-gwizd-dziwna-muzyka-z-kosmosu-tajna-przez-40-lat-teraz-publikuja-tasmy,194110,1,0.html

  2. Piechota 22.02.2016 15:08

    Na obecnym etapie technicznym – nic się z tym nie da zrobić – to są za małe kruszyny, żeby każdą z nich dostrzec dużo wcześniej. Oczywiście jeżeli taka “kruszyna” jak ta nad Czelabińskiem, eksplodowałaby nad dużym miastem, skutki byłyby katastrofalne.

  3. Light 22.02.2016 21:25

    Średnica asteroidy wynosiła od pięciu do siedmiu metrów, a jej wagę szacują na 450 ton? Nie mam absolutnie żadnego “wyczucia” w takich sprawach, ale wydaje mi się to bardzo dużo. Nawet na asteroidę zbudowaną głównie z żelaza.

  4. realista 22.02.2016 23:02

    nie no co ty, gęstość żelaza to prawie 8 ton/m3, a kula średnicy 6 metrów to 4/3*pi*r3 czyli 113m3, co dałoby 890 ton przy czystym żelazie :D… .. .

  5. Light 23.02.2016 00:42

    @Realista
    Dzięki, następnym razem nie zatrzymam się na tym, co mi się wydaje, tylko poszukam dalej 🙂

    http://www.node81.tsi.net.pl/chemia/Fe.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.