Liczba wyświetleń: 716
USA faktycznie przyznały, że system obrony antybalistycznej w Europie tworzony jest przeciwko Rosji – poinformował agencję RIA Novosti prezes Akademii Problemów Geopolitycznych Konstantin Siwkow.
Wcześniej Departament Stanu oświadczył, że porozumienie w sprawie Iranu nie znosi konieczności budowy systemu obrony antybalistycznej w Europie w celu przeciwdziałania irańskiemu zagrożeniu rakietowemu — przypomniał Konstantin Siwkow.
„To oświadczenie Departamentu Stanu świadczy o tym, że system obrony przeciwrakietowej USA teatru działań zbrojnych w Europie był tworzony nie przeciwko mitycznemu zagrożeniu ze strony Iranu, którego rakiety nie były w stanie dosięgnąć Europy, lecz właśnie przeciwko Rosji. Dezawuuje to wszystkie oświadczenia, którymi do tej pory USA uzasadniały tworzenie tego systemu obrony antybalistycznej” — powiedział Siwkow.
Według niego, wszyscy teraz powinni zrozumieć, że USA nie usuną systemu obrony antybalistycznej w Europie. W związku z tym Rosja powinna zbudować kontrsystem zdolny do zniszczenia systemu obrony antybalistycznej USA oraz potężniejsze systemy rakietowe, zdolne do jego pokonania.
Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że Rosja oczekuje reakcji ze strony USA na uwagę o tym, że nowe porozumienie w sprawie programu jądrowego Iranu powinno wyeliminować niepokoje w związku z europejskim systemem obrony antybalistycznej. Przypomniał on, „jak przemawiając w Pradze w kwietniu 2009 roku, prezydent (USA Barack) Obama powiedział, że jeśli uda się uregulować kwestię irańskiego programu jądrowego, to zadanie stworzenia europejskiego segmentu systemu obrony antybalistycznej straci na aktualności”.
Temat rozmieszczania amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej w Europie pod pretekstem zabezpieczenia się przed zagrożeniem ze strony Iranu w ostatnich latach jest jednym z najpoważniejszych problemów w relacjach USA i Rosji. USA twierdzą, że system obrony przeciwlotniczej nie będzie wymierzony w Rosję, lecz odmawiają udzielenia gwarancji prawnych.
Iran i szóstka międzynarodowych negocjatorów w nocy z 13 na 14 lipca osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie uregulowania wieloletniego problemu irańskiego atomu. Wielomiesięczne rozmowy zakończyły się przyjęciem wspólnego wszechstronnego planu działań, po którego realizacji zostaną całkowicie zniesione wprowadzone wcześniej wobec Iranu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, USA i UE sankcje gospodarcze i finansowe.
Źródło: pl.SputnikNews.com