Liczba wyświetleń: 827
Sonda New Horizons, która wystartowała w kierunku Plutona 19 stycznia 2006 roku, przeszła przez punkt maksymalnego zbliżenia z planetą. Po kilku godzinach NASA otrzymała pierwsze zdjęcia powierzchni dalekiej planety karłowatej.
Sonda New Horizons, która wczoraj odbyła historyczne zbliżenie się z Plutonem i jego „rodziną”, obliczyła dokładną średnicę Plutona — 2370 km, +/- 20 km, co stawia kropkę w sporach o tym, jaki obiekt pasu Kuiper jest największy.
„Wykorzystaliśmy trzy różne metody pomiaru średnicy Plutona, wykorzystując nieposiadający atmosfery Charon w charakterze wzorca i punktu startowego. To, że Pluton okazał się większy niż uważaliśmy, stało się dla nas zaskoczeniem” — oznajmił Alan Stern, kierownik naukowy misji New Horizons.
Głównym rywalem Plutona w tym „wyścigu” była planeta karłowata Eris o średnicy 2336 km. Prawie wszyscy naukowcy, opierając się na wymiarach Ziemi, zakładali, że Pluton jest mniejszy od Eris. Pomiary, przeprowadzone za pomocą narzędzi New Horizons, pokazały, że w rzeczywistości tak nie jest.
Poza tym, New Horizons odkrył tajemnicze kanały i kaniony na powierzchni Harona, którego wymiary przewyższają rozmiary Wielkiego Kanionu na Ziemi. Na jednym z ostatnich zdjęć, uzyskanych przed ostatnią fazą zbliżenia New Horizons z Plutonem i towarzyszącymi mu planetami, narzędzia sondy odkryły system gigantycznych kanałów, kanionów i rozłamów, o których pochodzeniu naukowcy na razie nie wiedzą.
W pobliżu kanionu został znaleziony duży krater, otoczony jasnymi liniami materii, wyrzuconej podczas zderzenia się Charona z asteroidą.
W celu zgromadzenia maksymalnej ilości informacji aparat został zaprogramowany w taki sposób, że pierwszy wysyłany przez niego na Ziemię sygnał zostanie odebrany dopiero po 13-14 godzinach.
„Pierwsze zdjęcia pojawią się na Ziemi jutro, i cały proces (ich przekazania i odbioru) potrwa około 16 miesięcy” — wyjaśnił wczoraj Stern. Według jego ocen, NASA „spodziewa się otrzymania najnowszych danych z sondy w październiku-listopadzie przyszłego roku”.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Odpowiednia muzyka do tego:
https://www.youtube.com/watch?v=0ZeQvDuLyVc
Jak ta sonda robi zdjecie jak tam jest ciemno jak w ….
Jakies podczerwienie czy cos? Przecie chyba lampą nie blysnela 😀
@wezprzestan http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/zdjecia-plutona-dzieki-sondzie-new-horizons.html
To „najlepsze” zdjęcie Plutona wygląda po prostu za dobrze! Przecież nawet na highendowe foto sprzęty, tam panują zbyt skąpe warunki oświetleniowe. Musieli mocno podrajcować pierwotne zdjęcie. Ale przecież NASA też zażarcie walczy o szmalec.
będą jeszcze lepsze.
to nie tak jak piszesz z tymi „highendowymi foto sprzętami”. urządzenia na sondzie są przystosowane do fotografowania w takich warunkach, a zdjęcia to zawsze mozaika, na podobnej zasadzie jak robią to skanery… .. .