Liczba wyświetleń: 691
NASA udostępniła miliony zdjęć wykonanych przez teleskop Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE). To wyspecjalizowane w poszukiwaniu asteroid urządzenie rozpoczęło wykonywanie zdjęć w grudniu 2013 roku po wyjściu z długotrwałej hibernacji. Teraz w sieci udostępniono miliony zdjęć wykonanych w podczerwieni oraz miliardy pomiarów asteroid, gwiazd, galaktyk i kwazarów. Dostępne są dane zebrane pomiędzy 13 grudnia 2013 a 13 grudnia 2014 roku.
– Jednym z powodów, dla którego udostępniamy te dane jest chęć przekonanie się, jakie ekscytujące i kreatywne projekty powstaną dzięki nim – mówi Amy Mainzer, główna badaczka projektu NEOWISE.
W ciągu roku pracy NEOWISE wykonał 2,5 milionów zestawów fotografii, dostarczył dane dotyczące ponad 10 000 obiektów, odkrył 129 nowych obiektów, z czego 39 to obiekty bliskie Ziemi, wykonał też ponad 10 miliardów pomiarów.
– Jeszcze nie skończyliśmy. Rozpoczęliśmy dopiero drugi rok badań naukowych, a już odkryliśmy 21 nowych obiektów, z czego 6 znajduje się blisko Ziemi – mówi Mainzer.
NEOWISE przegląda niebo w poszukiwaniu asteroid i komet. Pracuje w podczerwieni, dzięki czemu łatwiej odnajduje ciemne obiekty, trudne do zauważenia w świetle widzialnym. Niemal wszystkie obiekty odkryte przez NEOWISE są duże, liczą setki metrów średnicy, i bardzo ciemne. W przeciwieństwie do teleskopów znajdujących się na Ziemi, NEOWISE jest w stanie zauważyć i zbadać obiekty zbliżające się od strony Słońca.
Teleskop, początkowo zwany WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) został wprowadzony w stan hibernacji w 2011 roku po tym, jak zakończył swoją pierwotną misję. We wrześniu 2013 został wybudzony, przemianowany na NEOWISE i przydzielono mu kolejną misję. Teraz jego zadaniem jest pomoc w prowadzonym przez NASA programie, którego celem jest wyszukiwanie obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi oraz dostarczanie danych na temat znanych już asteroid i komet.
Dane z NEOWISE zostały udostępnione na stronach Caltechu.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Jeżeli NASA coś udostępnia to należy zadać pytanie co ukrywają. A ukrywają wszystko 😀
Jeżeli w mediach trwa gorąca debata na jakiś temat, trzeba szukać co oni ukrywają.
Informacja to PIENIĄDZE a ich nikt za darmo nie rozdaje 😉
Po za udostępnieniami, sensacjami… najbardziej lubię gotowanie żab.
Małymi kroczkami przyzwyczajanie ofiary programu do „rzeczywistości” lub rozwiązań. Jak za szybko to ofiara się połapie i postawi, albo co gorsza straci zaufanie.
@flatearth, bXXs:
Zgadzam sie z powyzszymi: nie dosc, ze fotki z painta, to i jeszcze musza chciec jakis cel osiagnac, ze tak o! – za darmo je rozdaja… Pewnie przekonac ludzi do tego calego 'kosmosu’, wszechswiatow, lotow na Marsa, miliardow ukladow slonecznych i takich tam bajeczek 😉 Po co? – to juz inne pytanie, ale mysle, ze tym bardziej warto je sobie zadac!
Pozdrawiam,
Prometeusz