Liczba wyświetleń: 564
W piątek media poinformowały, powołując się na premiera kraju Stefana Löfvena, że Szwecja zostanie pierwszym europejskim krajem, który uzna Palestynę jako suwerenne państwo, co wywołało krytykę Waszyngtonu.
Wieloletni konflikt, jaki ma miejsce między Izraelem a Palestyńczykami może zostać zażegnany, gdy obie strony będą mogły posiadać swoje własne, niezależne państwo. Takiego zdania są nowe władze Szwecji i dlatego chcą uznać istnienie państwa palestyńskiego.
Nie od dziś wiadomo, że Palestyńczycy chcą posiadać swoje własne państwo, na co jednak nie zgadza się Izrael. Dotychczasowe konflikty zbrojne miały miejsce właśnie przez to, że państwo żydowskie utrudnia negocjacje pokojowe, które pozwolą na utworzenie dwóch osobnych państw, funkcjonujących niezależnie od siebie.
Szwecja jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który podjął taką decyzję. Nowy premier tego kraju Stefan Loefven oświadczył, że konflikt między Izraelem i Palestyńczykami może zostać rozwiązany właśnie poprzez utworzenie dwóch państw, które zostanie wynegocjowane w zgodzie z prawem międzynarodowym.
Decyzja szwedzkiego rządu została skrytykowana przez największego sojusznika Izraela – Stany Zjednoczone. „Uważamy, że międzynarodowe uznanie Palestyny za państwo jest przedwczesne” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Jen Psaki.
Minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström odpowiadając na krytykę ze strony Białego Domu w związku z uznaniem Palestyny oświadczyła, że szwedzka polityka zagraniczna nie zależy od Stanów Zjednoczonych. Amerykanie nie będą decydować o stosowanej przez nich polityce a Szwecja mimo wszystko uzna Palestynę jako państwo.
Władze Izraela skrytykowały zamiar Szwecji. Minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Lieberman powiedział, że to nieprzemyślany pomysł, podaje Reuters. Lieberman oświadczył, że wezwie szwedzkiego ambasadora w Jerozolimie na rozmowy w izraelskim MSZ. „To pospiesznie złożone oświadczenie” – informuje izraelski MSZ.
Decyzja ta spotkała się z entuzjazmem w Palestynie. Prezydent Mahmud Abbas nazwał zamiary Szwedów „wielkimi i honorowymi” i wyraził nadzieję, że w ślad za Szwecją, pójdą inne kraje.
De facto uznanie państwa palestyńskiego zatwierdziło w 2012 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale Unia Europejska i większość państw UE wciąż nie zdecydowało się na podjęcie dalszych kroków w tym zakresie.
Autorzy: tallinn, John Moll, red. GR
Źródła: Zmiany na Ziemi, Głos Rosji
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”