Liczba wyświetleń: 1112
Tylko jeden poseł był przeciwny nowelizacji, która umożliwi MEN zlecanie opracowania bezpłatnych podręczników. To pierwszy, ale nie ostatni krok na drodze do bezpłatnych podręczników.
Niedawno „Dziennik Internautów” pisał o nowelizacji Ustawy o systemie oświaty, która ma wprowadzić darmowe podręczniki. Dziś natomiast Sejm przegłosował inna nowelizację tej samej ustawy, która także ma znaczenie dla bezpłatnych podręczników.
Żeby te dwie nowelizacje nam się nie mieszały, warto dokonać rozróżnienia.
1. Przyjęta dzisiaj przez Sejm nowelizacja dotyczy zlecania opracowania i wydania podręcznika. Dzięki tej nowelizacji minister edukacji narodowej zyska możliwość zlecania podręczników dla większości szkół, a minister kultury będzie mógł zamawiać podręczniki dla szkół artystycznych.
2. Trwają prace nad drugą, bardziej obszerną nowelizacją, która ma wprowadzić bezpłatne podręczniki do klas najmłodszych i zmienić zasady wyboru i dopuszczania podręczników do użytku szkolnego. Obecnie ten projekt jest na etapie konsultacji, o czym pisaliśmy wczoraj w tekście pt. Darmowe podręczniki zniszczą oligopol wydawców? Zajrzyj do projektu przepisów.
Powróćmy do nowelizacji pierwszej, czyli tej przyjętej dzisiaj przez Sejm. Głosowało za nią 436 posłów, sześciu się wstrzymało, tylko jeden był przeciwny. Tak mocne poparcie dla sprawy w Sejmie sugeruje, że inne pomysły dotyczące darmowych podręczników nie będą miały bardzo ciężkiej drogi przez Sejm.
Przyjęta dziś nowelizacja zawiera nie tylko zapisy dotyczące zlecania podręczników. Znosi ona również przepis nakładający na dyrektora szkoły obowiązek podania listy wybranych podręczników do 15 czerwca.
„Data 15 czerwca służy wyłącznie wydawcom. Dzięki temu – do tej pory – już 16 czerwca wiedzieli oni – co do sztuki – ile danych podręczników wydrukować” – mówiła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. „A trzeba brać dziś pod uwagę, że mamy bardzo wielu nauczycieli, którzy chcą korzystać z programów autorskich i zastanawiają się czy korzystać z podręcznika, czy z innych materiałów. Pamiętajmy, że podręcznik jest dodatkiem do nauczyciela, a nie na odwrót.”
Przyjęta przez Sejm nowelizacja trafi teraz do Senatu.
Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów