Koniec pracy kosmicznego teleskopu

Opublikowano: 01.05.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 935

W poniedziałek Obserwatorium Kosmiczne Herschela, na skutek wyczerpania się ciekłego helu, oślepło na zawsze.

Ciekły hel w Kosmicznym Obserwatorium Herschela służył za chłodziwo. Jak poinformowała w poniedziałek Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, w skrócie ESA), jego wyczerpanie oznacza, że zakończyła się misja Obserwatorium.

Herschel został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 14 maja 2009 roku, wraz z satelitą Planck, na orbitę wokół tzw. punktu L2 układu Ziemia-Słońce, znajdującego się w odległości około 1,5 mln km od Błękitnej Planety. Był wyposażony w 2300 litrów ciekłego helu, który sprawiał, że instrumenty naukowe mogły pracować w temperaturze bliskiej zera bezwzględnego, czyli -273,15 st. Celsjusza. Natychmiast po tym, jak zabrakło chłodziwa, instrumenty przestały pracować.

Obserwatorium wykonało ponad 35 000 obserwacji naukowych. Część z nich była przełomowa.

– Herschel przekroczył wszystkie nasze oczekiwania, zapewniając zbiór danych, którymi astronomowie będą zajmować się przez długie lata – powiedział prof. Alvaro Giménez Cañete, dyrektor ESA ds. nauki i zdalnej eksploracji.

– Herschel pozwolił nam inaczej spojrzeć na Wszechświat. Pokazał nam procesy narodzin gwiazd, a także formowania się galaktyk. Pozwolił też odnaleźć wodę w molekularnych obłokach nowo narodzonych gwiazd, w dyskach protoplanetarnych, i w pasach komet – mówił pracujący przy misji Herschela Göran Pilbratt.

Źródło: Losy Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.