Pszczoły wymierają w zastraszającym tempie

Opublikowano: 28.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1021

Pszczelarze z kolejnego kraju wskazują na dramatyczną redukcję populacji pszczół miodnych. Po Amerykanach, którzy twierdzą, że populacja tych owadów zmniejszyła się drastycznie problem zwrócili uwagę Brytyjczycy. Bardzo wiele pszczół zginie nawet nie przez pestycydy czy GMO, ale z powodu długiej zimy, późnego kwitnienia, a zarazem głodu, jakiego doświadczyły te pożyteczne owady.

Brytyjskie media zwracają uwagę na przypadek pszczelarzy spod Bostonu. Jeden z nich, Chris Norton stracił 5 z 12 uli. Jak mówił w wywiadzie dla lokalnej prasy to najgorszy moment w jego wieloletniej praktyce. Eksperci nie kryją, że pogoda zredukowała populację o 50 nawet do 75% w niektórych miejscach.

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Te owady zapylające odpowiadają za znaczną cześć produkcji żywności. Jeśli pszczoły nie dotrą do kwiatów na czas wtedy po prostu opadną i plonu nie będzie. Dotyczy to wszystkich rodzajów roślin, w których zawiązki owoców powstają po zapyleniu. Jeśli pszczół brakuje owoców będzie mniej. Hodowcy szklarniowi są w trochę lepszej sytuacji, ale sady będą w kłopotach.

W ciągu ostatnich kilku lat liczba pszczół na świecie zmniejszyła się o 30%. Przyczyny są wciąż nieznane, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie jest to jeden powód a raczej ich konglomerat. Najbardziej smutne jest jednak to, że nadziei na odmianę tej sytuacji nie widać, bo większość konsumentów oczekuje taniej żywności a jak wiadomo tanie jest najbardziej zatrute pestycydami.

Tym samym w pogoni za tanizna żywnościową podcinamy gałąź, na której siedzimy i w pewnym momencie ceny żywności poszybują w górę a kolejne lata będziemy określać, jako te, gdy pszczoły jeszcze istniały oraz te, gdy wyginęły. Nawet, jeśli teraz twierdzenie to wydaje się przesadą z pewnością po jakimś czasie do ludzi dotrze, co się dzieje na ich oczach i jakie ma to kolosalne znaczenie dla przetrwania naszego gatunku.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. K’kto 28.04.2013 10:58

    ” (..) w pogoni za tanizna żywnościową (..)”

    Ten zwrot mi się nie podoba. “Pogoń” sugerująca świadomie i dobrowolnie podjętą decyzję o dążeniu to celu, który sami obraliśmy – również świadomie i dobrowolnie. Wiele osób nie ma wyboru i aby móc przeżyć po zapłaceniu opłat mieszkalnych, muszą dzielić posiadane pieniądze na ilość dni w miesiącu, by otrzymać dzienną stawkę żywieniową (lub odzieżową – mowa o ludziach bez luksusu odkładania pieniędzy czy rozbijania ich na jałowe acz pocieszne aktywności – poziom próby pokrycia wszystkich niezbędnych kosztów życia miesięcznym wpływem pieniężnym). Przy stawce dziennej 8 czy 10 PLN szaleństw nie ma. Taki poziom dochodów odbiera możliwość “wyboru”.

  2. Raptor 28.04.2013 16:18

    A jednak, pogoń za wzrostem zysków wykończy “nas” wcześniej niż się tego spodziewaliśmy… dzięki bogu, że to nie będzie jakiś meteor, czy kosmici.

  3. Luk 29.04.2013 09:04

    A tak swoją drogą GMO potrzebuje zapylania czy nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.