700 tys. próbek roślin w bankach nasion

Opublikowano: 08.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 706

700 tys. próbek roślin uprawnych przechowywanych w bankach genów na całym świecie musi sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z przyrodą, konfliktami, ociepleniem klimatu, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości.

Od 2004 r. Światowy Fundusz na rzecz Różnorodności Upraw (GCDT), międzynarodowa organizacja założona pod egidą ONZ, gromadzi nasiona odmian kukurydzy, ryżu, bananów, sorgo, fasoli, ziemniaków i innych roślin, ponieważ poszczególne odmiany mają różną odporność na suszę, choroby i inne zagrożenia. Różnorodność upraw, czyli stosowanie różnych odmian konkretnych gatunków, stanowi bazę dla ich ulepszania i przystosowywania do przyszłych wyzwań.

Ale różnorodność uprawianych roślin na świecie jest coraz mniejsza. Wraz z jej zanikaniem rośnie zagrożenie dla biologicznych podstaw produkcji żywności.

GCDT jest jedyną na świecie odpowiedzią na ten narastający kryzys. Jego badacze czerpią z 11 banków genetycznych Grupy Doradczej ds. Międzynarodowych Badań Rolniczych (CGIAR), działających głównie w świecie rozwijającym się, z którą GCDT podpisał w czwartek nową umowę partnerską opiewającą na 109 milionów dolarów w ciągu 5 lat.

“Chodzi nam o zachowania dzikich odmian, czasami w miejscach trudno dostępnych, takich jak góry, lub takich, których uprawy zaniechano, jak również o znalezienie dla nich możliwych nowych zastosowań” – wyjaśnia pracująca w Bonn badaczka GCDT Charlotte Lusty.

“Jest to ciągła praca – opowiada. – Czasem niektóre strefy niedostępne z uwagi na konflikt lub reżim polityczny otwierają się, jak obecnie Birma. I tam odkrywa się nowe odmiany”.

Globalny Bank Nasion na norweskim archipelagu Svalbard w Arktyce, który jest “arką Noego” dla roślin i ma ambicję zachowania próbek wszystkich gatunków roślinnych, otwiera się tylko na kilka dni w roku. W bankach CGIAR biolodzy i agronomowie są zawsze mile widziani.

W ciągu ostatnich 10 lat banki te rozprowadziły ponad milion próbek, które trafiły do instytucji badawczych szukających nowych lub zapomnianych odmian i ośrodków przygotowujących przyszłe kadry.

Po katastrofalnym tsunami z 2004 roku w Azji, kiedy całe regiony zostały zalane słoną wodą, badacze z Międzynarodowego Instytutu Ryżu w Manili badali ponad 100-tysięczną pulę genów, aby znaleźć odmiany zdolne przetrwać zasolenie.

Niedawno odmiana fasoli, mało ceniona w Andach, okazała się szczególnie bogata w żelazo i idealna do uprawy w warunkach panujących w Demokratycznej Republice Konga; uprawiana tam jest od zeszłego roku.

“Pracujemy praktycznie we wszystkich krajach, naszym celem jest opracowanie systemu naprawdę światowego” – twierdzi Charlotte Lusty. Według niej “partnerstwo z GCDT i CGIAR daje gwarancje zachowania i oddania do użytku” przechowywanego w bankach roślin materiału.

Banki genetyczne nasion zaczęto zakładać w latach 70. w czasach zielonej rewolucji, która miała przynieść zwiększenie produktywności rolnictwa. Wtedy rozpoczęło się znikanie z pól niektórych odmian w wyniku wprowadzania monokultur, pociągającego za sobą przekształcenia środowiska przyrodniczego. “CGIAR podjął ogromny wysiłek w celu zapewnienia ochrony odmian” – powiedziała Lusty.

Zebrane ziarna i nasiona są suszone i przechowywane potem w temperaturze pomiędzy minus 15 i minus 20 stopni. W przypadku roślin niezbożowych – jak banany, maniok, ziemniaki – pobrane próbki zostają poddane kriogenizacji (zamrażaniu) w skrajnie niskiej temperaturze.

Dla brytyjskiej biolog ta benedyktyńska praca jest gwarancją dla przyszłości. “Różnorodność upraw jest jedną z lepszych odpowiedzi na zmianę klimatu. Ale wszystko zależy od podziału zasobów i wiedzy o tym, co za miedzą”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. matimozg 08.02.2013 13:22

    Jedynym zagrożeniem dla ziemi jest człowiek.

  2. lboo 08.02.2013 13:42

    Pytanie czy ci którzy wpadli na pomysł tej “arki noego” wiedzą coś czego my nie wiemy?

  3. Il 08.02.2013 13:45

    banki nasion wykorzystywane są do działań rasistowsko-kapitalistycznych oraz do defraudacji środków publicznych.

    banki te kojarza mi sie z anormalnym in-vitro i nienarmalna inseminacja zwierzat.

  4. Il 08.02.2013 13:51

    matimozg, nie jestes człowiek ?

    Wykształciuchy oszukuja aby wzbogacac sie kosztem nienaukowców.

  5. ciociababcia 08.02.2013 19:10

    “Od 2004 r. Światowy Fundusz na rzecz Różnorodności Upraw (GCDT), międzynarodowa organizacja założona pod egidą ONZ”,

    Korporacyjny gigant Monsanto, znany z kontrowersyjnego modelu biznesowego, lobbingu oraz powszechnie krytykowanych, genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO), oficjalnie dołączył do Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju WBCSD. Jest to grupa potężnych interesów zrzeszająca m.in. największe banki i firmy przemysłu naftowego popierające ONZowski program “Agendy 21”, tak zwanego “zrównoważonego rozwoju”. W związku z tym ogłoszeniem krytycy wyrazili swój niepokój, mówiąc iż globalny ruch na rzecz “zrównoważenia” jest naprawdę przejrzystym planem centralizacji władzy w ONZ, pozwalającym na wzbogacanie się specjalnym interesom kosztem prawa do własności prywatnej, narodowej suwerenności i wolności jednostki.
    http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/monsanto_przylacza_sie,p311422649

    …i wszystko jasne!!!

  6. Anna Teresa 08.02.2013 20:45

    Wspaniały pomysł ?,idea .Dlaczego się nie cieszę !?
    Właścicielami tego skarbu są biotechnologiczne korporacje i fundacja Rockefellera i rząd Norweski.
    Korporacje np. Monsanto wciskają rolnikom swoje „ nowe „ nowoczesne ziarno, a jednocześnie przy współpracy genetyków i rolników przy pomocy ambasady USA wywożone są czasami bez zgody i wiedzy danego kraju nasiona jest to biopiractwo a kraje Afryki Azji tracą na tym procederze
    miliardy raport ONZ.Nie tylko te kontynent,ale także np Polska
    sprzedaliśmy 80 % naszej nasiennej bazy genowej.
    Opracowana jest już technologia genu terminator technologia ,której efektem będzie jałowe ziarno
    Co się stanie jak gen ten zostanie przekazany w wyniku skażenia roślinom pokrewnym.
    Jest wiosna i mamy ….. głód i kupujemy kupujemy za ile ??, i oto tu chodzi .
    Korporacje mają absolutną władze . a zarazem są zabezpieczeni naturalne nasiona czekają
    na „lepsza „czas.

  7. kudlaty72 08.02.2013 21:07

    @Anna Teresa dokładnie tak,chcą nam zafundować nędzę i biedę,strach i niepewność o “jutro”.Taki maja cel,a jak juz nas doprowadzą do rozpaczy to przedstawią nowy wspaniały plan wyjścia świata z nędzy i wojen-NWO!

  8. Il 08.02.2013 22:59

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.