Mniej neoliberalizmu to mniej biedy

Opublikowano: 03.12.2012 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 837

Sytuacja materialna mieszkańców Ameryki Łacińskiej w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie się poprawiła. Dzięki prospołecznej polityce rządów odnotowano duży sukces w walce z biedą – wynika z raportu Banku Światowego.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, przytaczając wyniki raportu, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ludzi biednych w Ameryce Łacińskiej zmalała o połowę i tyle samo przybyło średnio zamożnych. Do kurczenia się obszaru biedy i przyrostu klasy średniej w największym stopniu przyczyniła się ponad 190-milionowa Brazylia, gdzie awansowało społecznie 40 mln ludzi (przyrost o 40 proc.), a także Kolumbia (klasa średnia wzrosła o 52 proc.), Meksyk (17 proc.), Argentyna i Peru. Z blisko pół miliarda mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej jedna trzecia, czyli ponad 152 mln, zalicza się dziś do klasy średniej, tzn. zarabia od 10 do 50 dolarów dziennie. Dziesięć lat temu było ich 103 mln i stanowili ok. 20 proc. ludności. O tyle samo mniej jest biednych, którzy w 2002 r. stanowili 44 proc., a dziś – 30 proc.

Autorzy raportu oceniają, że przyczyny tego sukcesu tkwią w stałym przyroście wytwarzanego bogactwa (średnio o 2,5 proc. PKB rocznie) oraz znacznie równiejszym jego podziale, za sprawą polityki społecznej rządów. Jak zauważa Augusto de la Torre, główny ekonomista Banku Światowego, jeszcze do niedawna wzoru państwa dobrobytu po drugiej wojnie światowej można było szukać w Europie, jednak na skutek dwóch dekad neoliberalnej polityki rozwarstwienia społeczne na naszym kontynencie są coraz większe. Tymczasem w Ameryce Łacińskiej tendencja jest odwrotna. Dawniej kontynent wielkich przepaści między ostentacyjnym bogactwem elit i skrajną nędzą – w ciągu ostatnich lat zmniejsza nierówności. Za wzór społecznie zrównoważonego rozwoju może posłużyć szczególnie Brazylia, która za rządów lewicowego prezydenta Inácia Luli da Silvy równiej dzieliła krajowe bogactwo. W ciągu dziesięciu lat stworzono tam prawie 19 mln stałych miejsc pracy. Na podniesienie poziomu dobrobytu wpłynęło także lepsze wykształcenie obywateli, zwiększenie liczby pracujących kobiet i mniejszy przyrost naturalny.

Według raportu Ameryka Łacińska ma dobre perspektywy utrzymania rozwoju, m.in. dzięki temu, że wciąż może znacznie poprawić wydajność pracy, dostęp do nowoczesnych technologii, infrastrukturę produkcji, handlu i transportu.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. devilan1410 03.12.2012 11:05

    Śmieszne informacje, o polityce prospołecznej opowiada największy monipolista – Bank Światowy.

    Jeszcze te źródła – gazieta wyborczaja – informacja śmierdzi na kilometr już po samym tytule.

    Kapitalizm nie sterowany w jakimkolwiek stopniu przez państwo zapewni dobrobyt – niestety nie wszystkim, nierobom nie, dlatego też na tym pewnie opiera swoje działania klika, mówiąc że to nierobom jest lepiej, i przepycha się do koryta, bo wtedy może kosić najbogatszych.

    Wystarczy spojrzeć na inwestycje – w którym z państw są największe- gdzie najlepiej prosperuje pieniądz? W krajach najbardziej liberalnych gospodarczo.

    Szkoda, że inteligencja Banku Światowego nie interesuje się sytuacją obywateli choćby w Maroko. Wtedy natknęłaby się na pewien wniosek niekoniecznie przyjemny – że opiera swoje wywody tylko i wyłącznie na chęci rabowania i ogłupiania ludzi.

  2. lboo 03.12.2012 13:01

    @devilan1410: “Wystarczy spojrzeć na inwestycje – w którym z państw są największe- gdzie najlepiej prosperuje pieniądz? W krajach najbardziej liberalnych gospodarczo.”

    Zgadza sie kapitalizm doskonale maksymalizuje zysk z inwestycji. Czyli powoduje ze przy minimalnych kosztach mozna osiagnac maksymalny zysk.
    Ale nic poza tym.

    Nie powoduje maksymalizacji postepu technologicznego: patrze prawa autorskie i patenty.

    Nie powoduje maksymalizacji wykorzystania zasobow: patrz planowane postarzanie produktu, rabunkowa ekspolatacja zasobow.

    Nie dba o potrzeby klienta i nie maksymalizuje jakosci: patrz afera z sola drogowa, maczka jajeczna itp.

    Nie powoduje uczciwej redystrybucji efektow pracy: patrz roznice w stosunku zarobionych pieniedzy do wlozonego wysilku np pomiedzy synem miliardera a pracownikiemiem fizyczny przy tasmie produkcyjnej.

  3. edek 03.12.2012 13:04

    Największym krzewicielem ideologii neoliberalnej na świecie jest właśnie BŚ. I to z tej przyczyny świat stacza się po równi pochyłej. Globalizacja i kumulacja kapitału niszczy sam kapitalizm i przy okazji społeczeństwa i przyszłość naszej cywilizacji. Właśnie dzięki brakowi kontroli nad kapitałem. A twoje hasełka to szkodliwa ideologia porównywalna tylko ze zbrodniczym komunizmem. Tylko skutki będą widoczne dużo później. Choć pewnie liberalizm zbierze większe żniwo śmierci niż komunizm.
    To tylko kwestia czasu…

  4. lboo 03.12.2012 14:20

    @edek: Akumulacja kapitalu lezy u podstaw kapitalizmu, a globalizacja jest nastepstwem tejze akumulacji.

  5. ciociababcia 03.12.2012 16:42

    (Komentarz usunięty – wklejka. Link do oryginału zostawia. Przeczytaj regulamin WM pod kątem wklejek. Admin)

    http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=135&t=40&p=14350&hilit=Ekwador#p14350

  6. Yogipower 03.12.2012 21:59

    “Tak dużo idiotów , a tak mało naboi”

  7. lboo 03.12.2012 23:02

    @Yogipower: „Tak dużo idiotów , a tak mało naboi”

    Jeden wystarczy żeby pozbyć się ich wszystkich 🙂

  8. Yogipower 04.12.2012 00:55

    Jeden wystarczy pod warunkiem że będą wszyscy w jednym miejscu, w jednym czasie. LGM-118A Peacekeeper

  9. lboo 04.12.2012 09:32

    @Yogipower: Nie zrozumiales, ale jak widac dla niektorych najprostsze rozwiazania najtrudniej zrozumiec 🙂

  10. edek 05.12.2012 08:04

    @lboo
    Ripostowałem komentarz @devdevilan1410 🙂
    I zgadzam się z tobą i Łukaszem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.