W Masywie Ślęży odkryto nieznane budowle

Opublikowano: 22.11.2012 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 951

Relikty kamienno-ziemnych konstrukcji i otaczający je wał odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) w rejonie Góry Gozdnicy w Masywie Ślęży.

„Wstępne badania powierzchniowe i wykopaliskowe wykazały, że jest to pierwsze skupisko budynków o charakterze mieszkalnym – nie licząc grodu w Będkowicach, znalezione w rejonie Masywu Ślęży” – wyjaśnia Patryk Chudzik z IA UWr, który na konstrukcje natknął się 4 lata temu.

Domostwa wzniesiono na fundamencie kamienno-ziemnym. Jeden z kilku przebadanych mierzył 9,5 m na 8,4 m. Szacowana powierzchnia użytkowa wynosiła, zdaniem badaczy, nieco ponad 50 m kw. Badania wykopaliskowe pozwoliły określić sposób wznoszenia jego ścian. Składały się one z dwóch rzędów usypisk kamienno-ziemnych, w dolnej partii wzmocnionych niewypaloną gliną. Między usypiskami oraz w wewnętrznej części domu wbito słupy o średnicy 15 cm.

Domniemaną osadę otaczał mur lub wał, który do dziś zachował się maksymalnie do wysokości prawie 1 m. Archeolodzy przypuszczają, że do wnętrza osady wiodła od strony południowej drewniana brama, gdyż w tym miejscu stok jest najłagodniejszy i nie zachowały się tam relikty umocnień.

Pośród budynków znaleziono podkowę, której wiek archeolodzy szacują na przełom XIV i XV stulecia. Osada mogła powstać na przełomie XII i XIII wieku, ale z tego okresu nie zachowały się żadne ślady.

Niektórzy badacze sugerują, iż jest być może osada, w której przez bardzo krótki okres bytowali mieszczanie wrocławsko-świdniccy, którzy zebrali armię, w celu ataku na Husytów, którzy stacjonowali w zamku na szczycie Ślęży i rabowali okoliczne wsie i osady.

Badania powierzchniowe i wykopaliskowe wykonano w 2008-2009 roku, dzięki finansowaniu Rady Kół Naukowych Uniwersytetu. W pracach uczestniczyli studenci Instytutu Archeologii oraz student Instytutu Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, pod merytorycznym nadzorem prof. UWr dr. hab. Artura Błażejewskiego.

Szczegółowe wyniki dotychczasowych badań ukażą się w periodyku „Śląskie Sprawozdania Archeologiczne” nr 55 w 2013 roku.

Opracowanie: szz, agt
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.