Liczba wyświetleń: 877
Niedawno agencja informacyjna Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Homeland Security) ogłosiła, że naukowcy z Laboratorium Biometric Technologies na Uniwersytecie w Calgary usprawnili aktualnie dostępne na rynku technologie identyfikacji biometrycznej, tworząc formę sztucznej inteligencji zdolnej do podejmowania decyzji w zakresie informacji biometrycznych otrzymanych z wielu różnych źródeł.
Nowy program bezpieczeństwa biometrycznego działa poprzez symulację „wzorów kształcenia i procesów poznawczych mózgu.” System został opracowany dzięki badaniom i zastosowaniu „sieci neuronowych opartych na modelach fuzji informacji.”
Profesor Maria Gavrilova, szef laboratorium, które prowadziło wiele badań dla tego projektu na Uniwersytecie w Calgary stwierdziła: “Naszym celem jest poprawa dokładności i w rezultacie usprawnienie procesu rozpoznawania. Patrzyliśmy na to nie tylko jak na matematyczny algorytm, ale jako inteligentny proces podejmowania decyzji i sposób w jaki człowiek podejmowałby decyzje.”
To co sprawia, że ten algorytm różni się od poprzednich systemów, to możliwość „uczenia się nowych biometrycznych wzorców i kojarzenia danych z różnych zbiorów danych.”
Ta zdolność uczenia się pozwala systemowi na łączenie informacji z więcej niż jednego zestawu pomiarów danych, a następnie „łączenie funkcji z wielu źródeł informacji, wskazywanie ich priorytetu, poprzez identyfikację wagi/powszechności funkcji przy uczeniu się i adaptacji przy podejmowaniu decyzji w zmieniających się warunkach, takich jak złe jakościowo próbki danych, błędy czujników lub braki jednego z danych biometrycznych.”
Różne „zestawy danych” zawierają oczywiście informacje takie jak odciski palców, głos, chód, cechy twarzy, obraz siatkówki oka itp. Ten nowy system nie tylko kategoryzuje, zapisuje i rozpoznaje takie dane, ale ma zdolność do podejmowania rzeczywistych decyzji o tym która informacja jest najważniejsza lub skuteczna w danej sytuacji, a także do przystosowania się do różnych środowisk i zdarzeń, gdzie cechy mogą ulec zmianie.
Mimo, że nowy program został określony przez Universytet Calgary jako ogromny krok naprzód w biometrycznych systemach bezpieczeństwa, to prawda jest taka, że programy te nie są kwestią przyszłości, ale są już tutaj.
Weźmy na przykład Bio-AI program stworzony przez firmę M2SYS. Utworzony pod płaszczykiem biometrycznej poprawy czasu pracy pracowników i systemów frekwencji system wykorzystuje odciski palców. Bio-AI gromadzi coraz więcej informacji na temat danej osoby za każdym razem gdy pobierany jest odcisk palca. Jednak, podobnie jak w programie Gavrilovej, Bio-AI robi coś znacznie więcej niż przechowywanie podstawowych danych – w rzeczywistości program uczy się na podstawie danych i środowiska, w którym funkcjonują, budując swoją bazę wiedzy za każdym razem gdy pracownik jest skanowany.
Ponieważ ten rodzaj technologii w oczach społeczeństwa postrzegany jest jako niewyrafinowany to w szybkim tempie, jest to stosunkowo łatwe do zrozumienia, w jaki sposób programy takie jak Bio-AI i te tworzone przez prof Gavrilova zostaną ostatecznie wdrożone przy wielu zastosowaniach w społeczeństwie. To co sprawia, że sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąca to fakt, że technologia sama w sobie staje się coraz bardziej inteligentna. Tego samego w sobie, nie powinniśmy się obawiać. Oczywiście, nie ma co się przeciwstawiać postępowi. Jednak faktem jest, że ci, którzy prezentują tę technologię ludności świata, a następnie wdrażają ją w ramy społeczne nie mają na myśli dobra ludzkości, ani nie dbają o wzrost poziomu życia poprzez rozwój technologiczny.
Zamiast tego, każdy element technologii jest używany jako kolejny blok sieci dozoru w murach państwa policyjnego.
Niestety, jeżeli opinia publiczna szybko się nie obudzi co do faktu, że wokół nich budowane są kraty więzienne poprzez urządzenia i rozwój sprzedawany pod przykrywką wygody i bezpieczeństwa, to debata nad tym, czy sztuczna inteligencja jest lepsza od ludzkiego mózgu może być rozwiązana na długo przed tym gdy naprawdę się zacznie.
Opracowanie: Brandon Turbeville
Źródło oryginalne: Activist Post
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl
Automat nigdy nie będzie myślał tak jak człowiek – automat myśli wg jakiegoś matematycznego algorytmu, a człowiek czasem używa uczuć i emocji.
„(..) wokół ludzi budowane są kraty więzienne poprzez urządzenia i rozwój sprzedawany pod przykrywką wygody i bezpieczeństwa (..) – wystarczy rozejrzeć się wokół jak wiele ludzi podnieca się nowinkami technicznymi. Oczywiście nie chodzi o to by cofnąć się do średniowiecza, ale ludzie prześcigają się w posiadaniu coraz to nowszych wynalazków tak jakby ich posiadanie miało świadczyć o statusie społecznym, wyższości nad innymi itp. Zobaczcie chociażby jak patrzy się dziś na ludzi, którzy nie mają komórki(!), plazmy (nie wspomnę już o TV ogólnie), mp3/mp4, iPod, iPhone! Ludzie w domach zamiast kluczy montują czytnik linii papilarnych (zamiast kluczy) i programują je na członków swej rodziny! Jeśli nie masz którejś z tych rzeczy – jesteś postrzegany jak dziwak.
Cały czas powtarzam – ta „negatywa” technologia kiedyś nas zniszczy!
Julien Offray de La Mettrie „Człowiek – maszyna”
Jeśli sztuczna inteligencja zwróci się przeciwko jej twórcom, to i nam się dostanie. Myślę, że będzie „jej” obojętne jaką „formę białkową” zlikwiduje. Wróg to wróg… Będzie to w skrajnym wypadku „Dzień sądu” ze Schwarzeneggerem.
A biorąc pod uwagę bazy danych biometryczne, którymi będzie dysonowała… Rzeź niewiniątek…
Polecam Trylogię Ryfterów, a zwłaszcza część pierwszą „Rozgwiazda” -Petera Watts’a. Świetnie obrazuje jak działa „sztuczny mózg”