Liczba wyświetleń: 2316
W Japonii zakończono pierwszy etap eksperymentu związanego z wydobyciem hydratów metanu, które uważane są za „paliwo przyszłości”.
Hydrat metanu jest połączeniem metanu z wodą i przypomina z wyglądu śnieg lub kruchy, nieco roztopiony śnieg. Pod dnem oceanu znajdują się duże złoża hydratów metanu. Do tej pory ich wydobycie uważane było za nieopłacalne. Japońscy specjaliści przekonują jednak, że wynaleźli technologię, która pozwoli czerpać z tego korzyści.
Statek badawczy wykonał w dnie morskim trzy odwierty, każdy o głębokości 260 metrów. Dzięki jednemu z odwiertów będzie można sprawdzić, jakie są możliwości wydobywania hydratów metanu, natomiast dwa pozostałe zostaną wykorzystane do pomiarów.
Są to prace wstępne. Próba wydobycia hydratów metanu planowana jest na okres pomiędzy styczniem a marcem przyszłego roku. Jeśli zakończy się ona sukcesem, wykorzystanie złoża na skalę przemysłową rozpocznie się w 2018 roku. Teoretycznie zasoby hydratów metanu, które znajdują się pod dnem oceanicznym w pobliżu Japonii, powinny zapewnić krajowi zapasy gazu ziemnego na 100 lat.
Obecnie Japonia nie posiada surowców energetycznych i jest największym na świecie importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Źródło: Głos Rosji