Liczba wyświetleń: 726
Zespół profesora Xaioyanga Zhu z University of Texas odkrył, iż dzięki zastosowaniu w ogniwach słonecznych plastikowego półprzewodnika można dwukrotnie zwiększyć liczbę elektronów uzyskiwanych z pojedynczego fotonu. Tym półprzewodnikiem jest policykliczny węglowodór aromatyczny, pentacen.
Przed rokiem pisaliśmy, że profesor Zhu przeprowadził badania, z których wynikało, że wydajność ogniw słonecznym można będzie zwiększyć do 66%. Obecnie najbardziej wydajne urządzenia tego typu są w stanie przekształcić w prąd elektryczny około 31% energii słonecznej. Dzieje się tak, gdyż zdecydowaną większość energii stanowią tzw. gorące elektrony, których nie potrafiliśmy przechwytywać. Zhu pokazał, w jaki sposób można to zrobić. Profesor zaznaczył wówczas, że stworzenie szeroko dostępnej technologii będzie trudne, gdyż wymaga mocnego skoncentrowania promieni słonecznych na panelach, do czego z kolei konieczne jest opracowanie sposobów produkcji ogniw z nowych materiałów.
Teraz zespół pod kierunkiem uczonego znalazł alternatywę. Uczeni odkryli, że możliwe jest uzyskanie dwóch elektronów z pojedynczego fotonu i ich przechwycenie. Co więcej, ich rozwiązanie nie wymagałoby koncentrowania promieni. Okazało się bowiem, że po zaabsorbowaniu fotonu przez pentacen zachodzi zjawisko MEG, o którym informowaliśmy przed kilkoma dniami, przy okazji stworzenia ogniwa słonecznego o zewnętrznej wydajności kwantowej przekraczającej 100%.
Zdaniem Zhu zastosowanie pentacenu pozwoli na zwiększenie wydajności ogniw do 44%.
Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: University of Texas
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Prezesi Enea S.A. Vatenfali i i innych ,,koncernów energetycznych” już szykują 258kruczków prawnych aby utrudnić wejście tych nowinek w praktyce-teraz mają taki proty biznes-palą węgiel i przy iflecji 4-5%podwyższają ceny rocznie o 20%-żyć nie umierać.Tylko ,żeby klienci nie zdechli niczym chabety odzwyczajone od jedzenia.
Dzisiaj piękna siateczka na moim kawałku nieba.
Depopulacja pełną parą 🙁
Chyba się wezme za alkohol
Lepiej zrobić odwrotnie i odstawić alkohol 😉
Widzę chwytliwy temat artykułu 🙂