Liczba wyświetleń: 1159
Starsze osoby z wysokim poziomem kilku witamin (B, C, D i E) oraz kwasów tłuszczowych typu omega-3 we krwi lepiej wypadają w testach zdolności poznawczych i doświadczają mniejszego spadku objętości mózgu. To jedno z pierwszych studiów, które uwzględnia stężenie pewnych substancji we krwi, a nie bazuje na kwestionariuszach. W ten sposób poradzono sobie z kwestią zawodności ludzkiej pamięci oraz ze zmiennością we wchłanianiu różnych związków.
Autorami badania są naukowcy z Oregon Health and Science University w Portland oraz Instytutu Linusa Paulinga na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii. Ich artykuł ukazał się w piśmie Neurology. Maret Traber podkreśla, że to, co jemy, pozyskując witaminy i składniki odżywcze, znajduje odzwierciedlenie w biomarkerach krwi.
W studium wzięło udział 104 ludzi w wieku średnio 87 lat (nie występowały u nich czynniki ryzyka dotyczące zaburzeń pamięciowych itp.). Przeprowadzono testy krwi, określające poziom 30 biomarkerów witamin/składników odżywczych, a 42 ochotników poddano badaniu rezonansem magnetycznym, co miało pomóc w ustaleniu objętości mózgu. Amerykanie wzięli pod uwagę szereg zmiennych demograficznych oraz dotyczących stylu życia, w tym wiek, płeć, wykształcenie, palenie, spożycie alkoholu, ciśnienie krwi i wskaźnik masy ciała.
Najlepsze wyniki testów poznawczych i najkorzystniejsze parametry wielkości mózgu wiązały się z 2 wzorcami żywieniowymi: wysokim poziomem kwasów tłuszczowych pochodzenia morskiego (z ryb) oraz wysokimi stężeniami witamin B, C, D i E. Gorsze osiągnięcia intelektualne wiązały się z wyższym spożyciem kwasów tłuszczowych typu trans, które występują w pieczonych i smażonych pokarmach, margarynie czy fast foodzie.
Większość zmienności w wynikach testów poznawczych można było wyjaśnić w oparciu o wiek i wykształcenie, warto jednak nadmienić, że ważną rolę odgrywał również tzw. status odżywczy. Odpowiadał za 17% punktów uzyskanych w testach pamięciowych i 37% zmienności rozmiarów mózgu.
W jaki sposób diety wpłynęły na funkcjonowanie poznawcze? Prawdopodobnie oddziałując na objętość mózgu i działanie naczyń. Analizy epidemiologiczne sugerowały, że odżywianie ma wpływ na zapadalność na chorobę Alzheimera, ale wcześniejsze badania bazowały na izolowanych składnikach odżywczych lub małych grupach, dając mało zachęcające wyniki.
Opracowanie: Anna Błońska
Na podstawie: Oregon State University (OSU)
Źródło: Kopalnia Wiedzy
NIESAMOWITE!!!! cóż za odkrycia!!!
ktoś znowu dostał grant na kretyńskie badania.
Tak nagania się staruszków na żarcie witamin i oleju z aptek.
Poczytać Tildena (!1930 rok!!!! ), Małachowa, Dąbrowską, itd..
podeślij proszę to, co wskazałeś do przeczytania.
będę wdzięczny.
Chris,
Czemu kretyńskie? Zdrowe odżywianie to podstawa.
Janusz Korczynski – i co dowiedziałeś się tego teraz czy nie zrozumiałeś ironii chrisa? Czekam tylko na odkrycie amerykańskich naukowców, że nie ma amerykańskich naukowców. Ehh.
@danydany
Tilden – http://merlin.pl/Toksemia-przyczyna-wszytkich-chorob_John-H-Tilden/browse/product/1,134023.html
Małachow – http://www.dobreksiazki.pl/a1571-giennadij-malachow.htm
Dąbrowska – http://ewadabrowska.pl/
Gdybyś miał jakieś pytania: [email protected] 🙂