Europejskie banki publiczne zbyt mało przejrzyste

Opublikowano: 12.12.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 586

Po raz pierwszy w historii brytyjska grupa Publish What You Fund opublikowała Indeks Przejrzystości Pomocy, z którego wynika, że w kwestii przejrzystości polityk Europejski Bank Odbudowy I Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pozostają daleko w tyle za innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi, takimi jak Bank Światowy (1m-ce) czy Afrykański Bank Rozwoju (3 m-ce).

Według Desislavy Stoyanovej, koordynatorki koalicji Counter Balance „negatywne oceny banków pokazują, że europejscy obywatele nie mają pewności, na co przeznaczane są ich pieniądze”. W rankingu, w którym oceniano przejrzystość 58 instytucji, EBI zajął 37 miejsce, zaś EBOR uplasował się na pozycji piętnastej.

Fatalny wynik Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynika z faktu, że bank udziela niewystarczających informacji na temat wspieranych projektów oraz działa poza ustalonymi ramami określającymi zasady efektywności pomocy [1]. W rezultacie operacje EBI zagrażać mogą wysiłkom innych donorów, zaś efekty udzielanych pożyczek jest trudno ocenić.

„Biorąc pod uwagę rosnące zaangażowanie EBI w finansowaniu rozwoju, instytucja ta musi niezwłocznie zastosować się do rekomendacji posłów Parlamentu Europejskiego oraz społeczeństwa obywatelskiego i stać się bardziej odpowiedzialną, transparentną i demokratyczną” mówi Karin Christiansen, dyrektor zarządzający grupy Publish What You Fund. „Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być wdrożenie przez Bank zasad Międzynarodowej Inicjatywy na Rzecz Przejrzystości Pomocy (International Aid Transparency Initiative)” dodaje Christiansen. EBI jako Bank Unii Europejskiej powinien być w stanie wykazać się doskonałymi wynikami w zakresie przejrzystości.

W przypadku EBOR-u, który znalazł się poza pierwszą dziesiątką, problem stanowi brak wystarczających oraz odpowiednio wcześnie udostępnianych lokalnym społecznościom informacji na temat finansowanych projektów. Według Fidanki Bacheva-McGrath, koordynatorki sieci organizacji CEE Bankwatch „Wielokrotnie w ciągu ostatnich lat EBOR inwestując w przemysł wydobywczy nie podawał informacji na temat projektów, które zamierzał sfinansować, nieznane są również konkretne skutki społeczne i środowiskowe wspieranych przez bank inwestycji”.

Raporty oraz informacje na temat działań Koalicji Counte Balance TUTAJ i TUTAJ.

Na podstawie: Counter Balance, Polska Zielona Sieć
Źródło: „Nie nasz dług”

PRZYPISY

[1] Indeks jest dostępny na stronie:

Home

[2] EBI nie jest sygnatariuszem Deklaracji Paryskiej.

[3] Rekomendacje posłów PE oraz organizacji pozarządowych:
http://www.counterbalance-eib.org/?p=847


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.