Demonstracje “oburzonych” w wielu krajach świata

Opublikowano: 16.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 609

Przez kilka kontynentów przetoczyły się demonstracje pod hasłem “Zjednoczeni dla globalnej zmiany”. Odbyły się one w 951 miastach w 82 państwach świata. Demonstracje nawiązują do hiszpańskiego “Ruchu 15 maja” a także do odbywającej się w ostatnich tygodniach okupacji Wall Street.

Demonstracje, jak deklarowali ich organizatorzy, mają “pokojowy i apolityczny” charakter, mimo to nie obeszło się bez zamieszek i prowokacji, takich jak w Rzymie doszło do prowokacji wskutek której rannych zostało 70 osób.

W Portugalii, kraju na którym kryzys odciska swoje piętno, demonstranci żądali wstrzymania programu oszczędnościowego rządu i ukarania osób, które “doprowadziły państwo na skraj bankructwa”.

W Paryżu, gdzie miała miejsce szczyt grupy G-20, przeciwko któremu protestowali demonstrujący w liczbie kilkuset osób, doszło do nieprzyjemnego dla uczestniczących w demonstracji sympatyków lewicowych partii incydentu. Otóż zostali oni poproszeni o schowanie flag swoich organizacji, ponieważ łamały one “apolityczną” wymowę protestu.

Jeśli chodzi o Niemcy to protesty miały miejsce w takich miastach jak Berlin, Lipsk, Hamburg i Frankfurt nad Menem (siedziba Europejskiego Banku Centralnego), gdzie zgromadziło się około 250 osób. Jak twierdził jeden z protestujących – “Moim zdaniem kapitalizm to bomba z opóźnionym zapłonem, nie tylko dla ludzi, ale też dla naszej planety. Nasz dobrobyt jest finansowany ze szkodą dla innych państw, a EBC reprezentuje ten niesprawiedliwy i zabójczy system”

Mówcą na londyńskiej demonstracji był założyciel Wikileaks, Julian Assange, który przemawiał do tysiącosobowego tłumu przed anglikańską katedrą Świętego Pawła

“Ludzie wysyłani są do Guantanamo w imię rządów prawa, a pieniądze prane na Kajmanach i w Londynie po to, by rządom prawa stało się zadość”

Policja uniemożliwiła demonstrantom zajęcie londyńskiego City.

W ojczyźnie ruchu “Oburzonych”, Hiszpanii, protesty było najliczniejsze. Demonstracje odbyły się w Barcelonie, gdzie było aż 60 000 osób, oraz w Madrycie.

W Europie protestowano też m.in. w stolicach Austrii, Szwajcarii, Finlandii.

Protesty nie ominęły także antypodów. W Aukcland w Nowej Zelandii odbyła się trzytysięczna demonstracja z antykorporacyjnymi hasłami. Natomiast w Sydney w Australii bank centralny pikietowało 2 000 osób – w tym Aborygeni, komuniści i związkowcy.

W Azji marsze zorganizowane zostały między innymi Seulu, Tajpej i Tokio. W stolicy Filipin, Manili protesty zbiegły się z demonstracją antywojenną, skierowaną przeciwko imperializmowi USA. Protestujący wyrazili swoją solidarność z okupacją Wall Street.

Demonstracja w stolicy Japonii, Tokio, została zdominowana przez hasła antynuklearne, z racji tegorocznej katastrofy w Fukushimie, jaka dotknęła ten kraj.

Źródło: Władza Rad


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. wiara milosc nadzieja 16.10.2011 13:33

    (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 4 i 8. Dobra rada – zamiast na potęgę wklejać cytaty z Biblii pisz własnymi słowami co myślisz. Przeczytaj regulamin.)

  2. norbo 16.10.2011 13:33

    W Warszawie do manifestujących dołączył sobie pan Kalisz – wybitnie oburzona na system osoba 😀

    We Włoszech zaś do manifestujących dołączyli “chuligani i anarchiści”…

    Powiem wprost, nie ufam temu ‘ruchowi oburzonych’… nie wierzę w możliwość zmian wewnątrz systemu…

  3. norbo 16.10.2011 14:50
  4. narajana 16.10.2011 16:20

    ja też zwróciłem uwagę na pana Kalisza:) on się pojawia zawsze i wszędzie… parada gejów i jest Kalisz, pochód nacjonalistów i jest Kalisz a teraz i tu się pojawił zupełnie nie wiedząc o co w tym wszystkim chodzi:)
    a w ogóle ile osób z wolnych mediów tam było?

  5. MamDosc 16.10.2011 17:47

    Kalisz-rozbawił mnie na maxa oburzony na system,który go nieźle tuczy . Zakłamane ś…..

  6. norbo 16.10.2011 20:29

    Żadne 50%, ani w skali kraju ani tym bardziej świata… może ty pochwalisz się czym się zajmujesz i za ile? Jak to się ma do średnich globalnych kosztów pracy?

  7. Rozbi 17.10.2011 19:33

    Tomy M. – w jednym masz racje – rynek finansowy jest rozbuchany. Gdzieś było jakieś badanie że realna gospodarka (czyli realne fizyczne rzeczy które można kupić i wyskorzystać) to okolo 65 bilionow dolarów, a rynki finansowe (czyli wirtualna kasa, długi państw i instrumenty finansowe) to ponad 400 bilionów dolarów….

    Jak widać dysproporcja jest duża, i to zbyt duża.

    Jest za dużo środka płatniczego w stosunku do dostępnego kapitału – a to wszystko przy wsparciu i poparciu rządów i banków centralnych.

    To musi się źle skończyć – Hiszpania skończyła podobnie gdy był nadmiar środka płatniczego – jakim było złoto zdobyte podczas rekonkwisty. Dzięki temu hiszpania na długi czas wypadła z głównego gracza Europejskiej historii. Ale całe szczęście była osamotniona w swojej hiperinflacji.. Niestety obecnie wszystkie kraje są wyznawcami bankowości centrlanej – i wszystkie kraje czeka krach, płacz i zgrzytanie zębów..

    Podziękujmy Marksowi.

  8. norbo 17.10.2011 22:55

    Skąd banki mają pieniądze? – http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/prezentacje/system_bankowy/skad-banki-maja-pieniadze

    Tego Marks nie wymyślił…

  9. norbo 17.10.2011 23:31

    Kreacja pieniądza (Wikipedia) – http://pl.wikipedia.org/wiki/Kreacja_pieniądza

    Ukryta tajemnica pieniądza (opowiadanie) – http://www.michaeljournal.org/wyspa.htm

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.