Raport na temat kary śmierci

Opublikowano: 16.04.2008 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 454

W opublikowanym 15 kwietnia raporcie Amnesty International podaje, że w 2007 roku, na co najmniej 1200 osobach wykonano wyroki śmierci. Jednak zabitych zostało znacznie więcej m.in. w Chinach, Mongolii i Wietnamie, gdzie liczba egzekucji objęta jest tajemnicą państwową.

Według raportu „Wyroki śmierci i egzekucje w 2007 roku” w 24 krajach dokonano egzekucji na co najmniej 1252 osobach, a w 51 państwach zapadło 3347 wyroków śmierci. Według szacunków nawet 27500 osób przebywa obecnie w celach śmierci.

Odnotowano znaczny wzrost liczby egzekucji w wielu państwach. W Iranie wykonano 317 egzekucji, w Arabii Saudyjskiej 143, w Pakistanie 135 – porównując, w roku 2006 było ich odpowiednio 177, 39, 82.

88% wszystkich jawnych egzekucji wykonano w 5 państwach: Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie i Stanach Zjednoczonych. Najwyższy odsetek egzekucji w porównaniu do liczby mieszkańców jest w Arabii Saudyjskiej, a następnie w Iranie i Libii. Amnesty może potwierdzić 470 egzekucji wykonanych w Chinach – najwięcej w świecie – choć niewątpliwie było ich znacznie więcej.

Chiny, kraj w którym wykonuje się najwięcej egzekucji, nie podaje ich prawdziwej liczby. Statystykami dotyczącymi zabitych dysponują jedynie chińskie władze. Dla reszty świata i uczestników olimpiady dane te pozostają niedostępne.

Według Amnesty International „Utajnianie liczby wykonywanych egzekucji musi się skończyć: trzeba znieść obejmowanie kary śmierci tajemnicą państwową. Władze wielu państw twierdzą, że egzekucje dokonywane są przy poparciu społeczeństwa. Ludzie mają prawo wiedzieć, co władze robią w ich imieniu.”

W 2007 roku w wielu krajach egzekucji dokonywano za przestępstwa pospolite lub w wyniku przeprowadzenia niesprawiedliwych procedur. Wśród nich znajdują się:

Ja’Far Kiani ojciec dwójki dzieci, został w czerwcu ukamienowany za cudzołóstwo.

W październiku siedemdziesięciopięcioletni dyrektor fabryki w Korei Północnej został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny za brak zgłoszenia o pochodzeniu swojej rodziny, za inwestowanie własnych pieniędzy w rozwój fabryki, zatrudnianie swoich dzieci na stanowiskach kierowniczych oraz przeprowadzanie międzynarodowych rozmów telefonicznych.

W listopadzie Egipcjanin Mustafa Ibrahim został ścięty w Arabii Saudyjskiej za praktykowanie czarnoksięstwa.

W Teksasie, w Stanach Zjednoczonych, 25 września wykonano egzekucję na Michaelu Richardzie po tym jak Sąd Stanowy odmówił przedłużenia godzin otwarcia o 15 minut, co pozwoliłoby pełnomocnikom skazanego złożyć apelację. Dotyczyła ona niezgodności z konstytucją śmiertelnego zastrzyku, który miał zostać i został wykonany na skazanym. Adwokaci Richarda nie mogli złożyć na czas apelacji z powodu zgłoszonych wcześniej sądowi problemów z komputerem. Sąd Najwyższy USA odmówił wstrzymania egzekucji, mimo że wcześniej tego dnia, w Kentucky, zgodził się na ponowne rozpatrzenie spraw, w których zapadł wyrok wykonania śmiertelnego zastrzyku . Stanowi to de facto krok w kierunku wprowadzenia moratorium na wykonywanie wyroków śmierci za pomocą śmiertelnego zastrzyku w całym kraju. Orzeczenie Sądu Najwyższego zostanie wydane w tym roku.

Iran, Arabia Saudyjska i Jemen są państwami, w których wykonuje się karę śmierci na osobach poniżej 18 roku życia, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

W 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało przyjęcie rezolucji w sprawie zaprzestania wykonywania kary śmierci. 104 delegatów głosowało za jej przyjęciem, 54 przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu

Według Amnesty International „Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło historyczną decyzję wzywając wszystkie państwa na świecie do zaprzestania wykonywania kary śmierci. To, że rezolucja przyjęta w grudniu zyskała poparcie przytłaczającej większości państw stanowi dowód na to, że globalne moratorium na wykonywanie egzekucji jest możliwe.”

„Odbieranie życia jest najbardziej drastycznym działaniem jakie może podjąć władza państwowa. Wzywamy wszystkie państwa do postępowania zgodnego z zobowiązaniami podjętymi przez Narody Zjednoczone, do wprowadzenia abolicji na wykonywanie kary śmierci raz na zawsze i w stosunku do wszystkich.”

Tłumaczenie: Gabrysia Cichowicz
Źródło: Amnesty International

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Mak Sym 16.04.2008 07:06

    Widać po takich artykułach zakłamanie śmierdzącej A.I. – ILE zostało wykonanych wyroków w USA? I ZA CO? Oczywiście zapomnieli napisać… Działania USA zawsze są przez A.I. wybielane.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.